Asendan aort cerrahisi esnasındaki serebral oksijen değişikliklerinin postoperatif kognitif disfonksiyon üzerine olan etkilerinin araştırılması
During surgery ascending aortainvestigation of the effects of cerebral oxygen changes on postoperative cognitive dysfunction
  1. Tez No: 681668
  2. Yazar: PINAR YILDIRIM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ATAKAN ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Postoperatif kognitif bozukluk (POKİB), kardiyopulmoner bypass koşullarında kardiyak cerrahi yapılan hastalarda, cerrahi sonrası sıkça görülebilen bir tablo olup, aylarca sebat edebilir. Etyolojisi multifaktöryel olmakla beraber serebral oksijen sunum ve tüketim dengesini etkileyen mikroemboliler ve hipoperfüzyon ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle cerrahide oksijen sunum ve tüketim dengesi hakkında sürekli non-invaziv bilgi veren yakın-infrared spektroskopinin (NIRS) kalp cerrahisinde de kullanımı giderek artmaktadır. Çalışmamızda asendan aort anevrizma hastalarında NIRS kullanımıyla değerlendirilen serebral oksijen değişikliklerinin postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırmayı planladık. 18-75 yaş arası, asendan aort cerrahisi uygulanacak, çalışmaya katılmayı kabul eden ve en az ilkokul mezunu olan 29 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara indüksiyon öncesinde ve operasyon süresince NIRS ile sürekli serebral oksimetri takibi yapıldı. En düşük ve ortalama rSO2 değerleri kaydedildi. NIRS takibinde rSO2 değerinde %20 ve üzerinde düşüşler anlamlı kabul edildi. Bypass yönetimi ile cerrahi protokol tüm hastalarda aynı şekilde uygulandı. Nörokognitif değerlendirme operasyondan bir gün önce, operasyondan bir gün ve bir hafta sonra olmak üzere 3 dönemde yapıldı. Bu amaçla mini mental test, saat çizim testi ve görsel mekansal işlev testi kullanıldı. Veriler SPSS 15.0 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Postoperative cognitive dysfunction (POCD) is common in elderly patients following valvuler heart surgery and can last for months. Although its ethiology is multifactorial, microembolias affecting cerebral oxygenation and consumption balance and hypoperfusion seems to be critical. For this reason near infraraed spectroscopy (NIRS) which gives information about oxygenation and oxygen consumption balance is becoming prominent every day. In this study we planned to search the effects of cerebral oxygen changes on postoperative cognitive functions, by using NIRS monitoring for the ascendan aort aneurysm operations. 29 patients of ages between 18 and 75, who would undertake ascendan aort aneurysm operations and accepted to participate in this study and graduated from at least primary school were involved in this study. We applied cerebral oximetry monitoring with NIRS to all of the patients. We recorded the lowest and average rSO2 values. For the NIRS monitoring, the decreases of %20 or more of rSO2 values were accepted significant. Anesthesia, bypass management and surgery protocol were similar for all patients. The neurocognitive evaluation was carried out one day before the operation and one day and one week after the operation. A psychometric test battery was used for this purpose. We analysed the data with SPSS 15.0 programme.