Vazospazmın ötesine bir bakış: Deneysel subaraknoid kanama modelinde nimodipin ile CYP3A4 indükleyici deksametazon kullanımının erken beyin hasarı ve gecikmiş serebral iskemi üzerine etkileri
A look beyond vasospasm: the effects of combination of nimodipine and a CYP3A4 inducing drug dexamethasone on early brain injury and delayed cerebral ischemia in an experimental subarachnoid hemorrhage model
- Tez No: 681703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAMİL SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tanı ve tedavi yöntemlerinde önemli gelişmeler kaydedilmesine rağmen; subaraknoid kanama (SAK) halen yüksek mortalite oranına sahip bir patolojidir ve tedavi sonrası sağ kalan hastaların yaklaşık %50'sinden fazlasında da yaşam boyu bakım ihtiyacı oluşturan ve işe geri dönmelerini engelleyen bozukluklar gelişmekte ve yaşam kaliteleri düşmektedir. Sebebi ise araştırmamızın odak noktası olan, SAK sonrası gelişen 'erken beyin hasarı' ve 'gecikmiş serebral iskemi' adı verilen bir takım patofizyolojik olaylar dizisidir ve en önemli tedavi gelişmesini önlemektir. Günümüzde SAK sonrası nörolojik kötü sonuç riskini azalttığı gösterilen elimizdeki tek ilaç 'nimodipin'dir. Nimodipini metabolize eden CYP3A4 enzimini indüklediği bilinen deksametazon; klinik pratikte SAK hastalarında anti-ödem tedavi amacıyla kullanılabilmektedir. Bu araştırmada daha önce literatürde hiç çalışılmamış olan, nimodipin ile deksametazonun birlikte kullanımının, ratlarda oluşturulan SAK modelinde nimodipinin 'erken beyin hasarı' ve 'gecikmiş serebral iskemi' üzerindeki etkisini değiştirip değiştirmediğini anlamak amaçlanmıştır. Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuvarı'nda yetiştirilen, daha önce herhangi bir deneyde kullanılmamış, sağlıklı, erişkin, dişi ve ağırlıkları 250-400 gr arasında olan 35 adet Wistar Albino türü ratlar çalışmaya alınmıştır. Deney; sham(salin) grubunda 8, diğer (SAK; SAK+nimodipin; SAK+nimodipin+deksametazon) gruplarda 9'ar hayvan olacak şekilde bloklu randomizasyon yapılarak oluşturulan toplam 4 grupta gerçekleştirilmiştir. Ad libitum beslenme, 25oC ortam sıcaklığı ve 12 saatlik aydınlık/karanlık döngüsü sağlanmıştır. Deneyde, standardizasyonu olan ve literatürde en çok kullanıldığı tespit edilen 'otolog kanın sisterna magnaya çift enjeksiyonu' modeli kullanılmıştır. İntraperitoneal 50-60mg/kg ketamin ve 5-10mg/kg ksilazin uygulanarak anestezi sağlanmış ve mikroskop altında sisterna magnadan 0,15ml BOS çekilip, aynı miktarda kuyruk arterinden alınmış taze otolog arteryel kan enjekte edilerek subaraknoid araknonid kanama modeli oluşturulmuştur. İlk enjeksiyondan 48 saat sonra aynı işlem ikinci enjeksiyon için tekrarlanmıştır. Ancak ikinci enjeksiyonda hayvanların kafa içi basınçlarının SAK'a sekonder artmış olabileceği göz önüne alınarak; işlem 0,1 ml BOS ve kan ile uygulanmıştır. Sham grubunda ise aynı prosedürler kan yerine salin ile gerçekleştirilmiştir. Sham 'salin' grubunda ve 'tedavisiz SAK' grubunda ameliyatlardan sonra herhangi bir terapötik müdahale yapılmamıştır. 'SAK + nimodipin' grubunda sadece oral gavaj ile (12mg/kg, BID) nimodipin uygulanmıştır. 'SAK + nimodipin + deksametazon' grubunda ise nimodipine ek olarak, intraperitoneal yolla (1mg/kg, BID) deksametazon uygulanmıştır. Nörolojik testler ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası günlük olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although significant progress has been made in diagnosis and treatment methods; subarachnoid hemorrhage (SAH) is still a pathology with a high mortality rate, and more than 50% of the patients who survive after treatment develop disorders that require lifelong care and keep them from returning to work and their quality of life decreases. It is caused by the series of pathophysiological events called“early brain injury”and“delayed cerebral ischemia”that our research focused on. The most important treatment is prevention. Today, the only drug that shows a reduction in the risk of adverse neurological outcomes after SAH is nimodipine. Dexamethasone, which is known to induce the CYP3A4 enzyme that metabolizes nimodipine, is used for anti-edema treatment in SAH patients in clinical practice. This study aimed to understand whether the use of nimodipine and dexamethasone together, which has never been studied in the literature before, changes the effect of nimodipine on“early brain damage”and“delayed cerebral ischemia”in the SAH model created in rats. Our study was carried out in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Experimental Animals Laboratory. Thirty-five healthy, female, adult Wistar Albino rats that were not used in any experiment before and were raised in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Experimental Animal Laboratory were included in the study. Blocked randomization was performed, and the sham group with eight animals and the other groups with nine animals were formed. Experiments were carried out with a total of 4 groups (Sham; SAH; SAH + nimodipine; SAH + nimodipine + dexamethasone). Ad libitum feeding, 25oC ambient temperature, and 12 hours light / dark cycle were provided. The 'double injection of autologous blood into cisterna magna' model, which has standardization and is the most used in the literature, was used in the experiment. Anesthesia was achieved by intraperitoneal administration of 50-60 mg/kg ketamine and 5-10 mg/kg xylazine. The subarachnoid arachnoid hemorrhage model was created by withdrawing 0.15 ml of CSF from the cisterna magna under the microscope and injecting fresh autologous arterial blood from the tail artery. 48 hours after the first injection, the same procedure was repeated for the second injection. However, considering that the intracranial pressures of the animals may have increased secondary to SAH in the second injection, the procedure was applied with 0.1 ml CSF and blood. The same techniques were used in the sham group; however, saline was injected into the cisterna magna instead of blood. No therapeutic intervention was performed in the sham (saline) and“non-treatment SAH”groups after the operations. In the 'SAH + nimodipine' group, nimodipine was administered only by oral gavage (12 mg/kg, BID). In the 'SAH + nimodipine + dexamethasone' group, in addition to nimodipine, dexamethasone was administered intraperitoneally (1 mg/kg, BID). Neurological tests were applied preoperatively and postoperatively daily.