Sovyet dönemi sonrası Azerbaycan'da bankacılık sektörünün ortaya çıkışı ve gelişimi
The emergence and development of the banking sector in Azerbaijan after the Soviet period
  1. Tez No: 681716
  2. Yazar: RAHIB YAGUBOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Şüphesiz ki geçmişten günümüze kadar herhangi bir ülkenin kendi milli birlik ve beraberliğini tam anlamıyla sağlaması kendi ayakları üzerinde durabilmesi ancak milli bağımsızlığının yanında ekonomik bağımsızlığın da olması ile mümkündür. Ekonomik bağımsızlıklar ile sağlanmayan bağımsızlık tam anlamıyla bağımsız olamaz. Ülkenin ekonomik işlerine karışılması demek bir anlamda ülkenin siyasi işlerinede karışılması demektir. Azerbaycan, 18 Ekim 1991 tarihine kadar SSCB'nin egemenliği altında var olsa da bu tarihten itibaren kendi bağımsızlığını ilan ederek tarih sahnesinde var olmaya başlamıştır. Bu varoluşunu bağımsızlıkla birleştiren Azerbaycan, ekonomik alanda da milli ve yerli finansal kurumlar oluşturularak bağımsızlığını tam anlamıyla sürdürmek istemektedir. Ekonomik açıdan bağımsızlığın ilk ve en önemli basamağını oluşturan bankalar, Azerbaycan ekonomik özgürlüğü için önem arz etmektedir. Dünya konjonktüründe yer almak, söz sahibi olmak ve diğer ülkeler ile ekonomik iş birliğinin sağlanması için bankacılık faaliyetleri ve finansal kurumlar önem arz etmektedir. Ülkenin bankacılık sisteminin etkin ve verimli bir şekilde kurulması için ekonomik alanda da reformların yapılması gerekliliği unutulmamalıdır. Bu yüzden artık serbest piyasa koşullarının hakim olmasını isteyen Azerbaycan, bu reformları dikkatle yapmalı ve bunun içinde her ülkenin bağımsızlık konusunda bir Merkez Bankası olması kuralı da unutulmamalıdır. Bu reformlar ülkedeki ekonomik istikrarın sağlanmasının yanında Azerbaycan için ülkeye yabancı sermaye girebilmesi içinde önem arz etmektedir. Çünkü bu yatırımcılar yatırımlarını risk düzeyi minimum seviyede olan ülkelere yapmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, banka kavramının ortaya çıkışı ve tarihsel kökeni, Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden itibaren bankacılık sektöründe meydana gelen değişimler ve yeni bankacılık sisteminin oluşmasının yanında küresel anlamda bankacılık sistemi ve Azerbaycan bankacılık sisteminin bu küresel düzende nerede yer aldığı hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, from the past to the present day, any country can fully achieve its national unity and solidarity only if there is economic as well as national independence. A country without economic independence cannot be considered independent in real terms. Interference in the economic affairs of the country means, in a sense, interference in the political affairs of the country. Although Azerbaijan was under the sovereignty of the USSR, it started to mark its existence in history by declaring its independence on October 18, 1991. Combining this existence with independence, Azerbaijan aims to maintain its independence fully by establishing national and domestic financial institutions in the economic field. Banks, which constitute the first and most important step of economic independence, are important for Azerbaijan's economic freedom. Banking activities and financial institutions are important in order to take part in the world conjuncture, to have a voice and to ensure economic cooperation with other countries. It should not be forgotten that reforms ought to be made in the economic field in order to establish the banking system of the country effectively and efficiently. Therefore, Azerbaijan, having the will to prevail free market conditions, should carry out these reforms carefully, and the rule that every country should have a Central Bank for independence should not be forgotten. These reforms are important for Azerbaijan as to provide foreign capital to the country, as well as to ensure economic stability in the country. Because the investors invest in countries with minimum risks. In this thesis, information will be given regarding the emergence and historical origin of the banking concept, the changes in the banking sector since Azerbaijan declared its independence, formation related to the new banking system, as well as the global banking system and the position of Azerbaijani banking system in this global order.