Yönetim kurullarındaki bağımsız üyelerin oranı ile firma performansı arasindaki ilişkinin incelenmesi: Borsa İstanbul örneği
An investigation of the relationship between independent director ratio and company performance: Evidence from the Borsa İstanbul
- Tez No: 681715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı 2009 ve 2019 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem gören firmaların yönetim kurullarındaki bağımsız üyelerin oranı ile firma performansıyla arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Analiz sonuçlarına göre yönetim kurullarındaki bağımsız üyeler ile firma performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study is to investigate whether there is a relationship between independent director ratio and company performance for companies quoted at the Borsa Istanbul between the years 2009 and 2019. The findings suggest that there is no statistically significant relationship between the ratio of independent members of the board of directors and the firm performance.