Finansal serbestleşme, doğrudan yabancı yatırımlar ve ekonomik büyüme üzerindeki etkileri
Effects of financial liberalization and foreign direct investments economic growth
  1. Tez No: 681734
  2. Yazar: AYSİMA SARIMADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH İSMAİL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşen dünyada, finansal piyasalarını geliştirmek için liberalizasyon sürecine girmektedir. Bu süreçle birlikte ülkeler arası sermaye aktarımı yapılmakta ve finansal piyasaların gelişmesi sağlanmaktadır. Doğrudan yabancı yatırımlar sermaye aktarımı için en iyi yol olarak görülmektedir.Yapılan tüm serbestleşme ve yatırım faaliyetlerinin en büyük amacı ekonomik büyümeye ve gelişmeye hız kazandırmaktır. Bu çalışmada Türkiye'nin 1992-2020 dönemine ait çeyreklik veriler ile finansal liberalizasyon ve doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Finansal açıklık, doğrudan yabancı yatırımlar ve gayrisafi yurtiçi hasıla değişkenlerinden yararlanılmaktadır. Ekonometrik analizde ADF, PP ve KPSS birim kök testleri, sonrasında Granger nedensellik ve zamanla değişen Granger nedensellik testlerinden yararlanılmaktadır. Analizden elde edilen sonuçlara göre değişkenler arasında iki yönlü nedensellik bulunmaktadır. Hem finansal açıklık ve doğrudan yabancı yatırımlar ekonomik büyümenin hem de ekonomik büyüme, finansal açıklık ve doğrudan yabancı yatırımların Granger nedeni olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, it is entering the liberalization process to develop its financial markets. With this process, capital transfers are made between countries and the development of financial markets is ensured. Foreign direct investments are seen as the best way to transfer capital. The biggest aim of all liberalization and investment activities is to accelerate economic growth and development. In this study, the effects of financial liberalization and foreign direct investments on economic growth are analyzed with the quarterly data of Turkey for the period 1992-2020. Financial openness, foreign direct investments and gross domestic product are used. In econometric analysis, ADF, PP and KPSS unit root tests, then Granger causality and time-varying Granger causality tests are used. According to the results obtained from the analysis, there is bidirectional causality between variables. Both financial openness and foreign direct investment are the Granger drivers of economic growth as well as economic growth, financial openness and foreign direct investment.