Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının özellikleri ve türkiye ekonomisi üzerindeki olası etkileri
The characteristics of foreign direct investment directed to turkey and its possible effects on turkish economy
- Tez No: 209525
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHTEŞEM KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Gelismekte olan ülkeler (GOÜ), hem kalkınma hamlesine baslayabilmek ve hem de kalkınmalarını sürdürebilmek için iç kaynaklar yanında, dıs kaynaklara da gereksinim duymaktadır. Özellikle, fakirligin kısır döngüsünün kırılıp, kalkınma hamlesine baslayabilmek için dıs kaynaklardan yararlanmak bir zorunluluktur. Dısa kapalı bir ekonomide ulusal tasarruflar sermaye birikiminin tek kaynagıdır. Buna karsın ekonomi liberallestiginde, yani dısa açık bir ekonomi haline dönüstügünde, ulusal yatırımlar yabancı sermayeyle de finanse edilebilir konuma gelmektedir. GOÜ'ler finansal serbestlesme programları ile dısa açılarak uluslararası sermaye hareketlerinden yararlanmaya çalısmaktadırlar. IMF ve Dünya Bankası'nın destek ve yönlendirmeleriyle GOÜ'ler, sermaye hareketleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırarak, ekonomilerini uluslararası sermaye hareketlerine açmaya baslamıslardır. Küresellesme, finansal serbestlesme, finansal globallesme, uluslararası finansal bütünlesme gibi adlarla anılan bu uygulamalar, 1990'lı yıllarda yogunlasmıstır. Bununla, GOÜ'ler, finansal serbestlesme programları uygulayarak dıs tasarruflardan faydalanma yoluna gitmislerdir. Bütün dünyada dıs tasarruflardan yararlanma, ekonomik gelisme ve büyüme hedeflerinin gerçeklestirilmesi için önemli araçlardan biri olarak dogrudan yabancı sermaye yatırımları (DYSY) görülmektedir. Bu meyanda, GOÜ ekonomilerine sermaye (dıs kaynak), yeni teknoloji, modern entelektüel sermaye, yönetim becerisi, pazarlama katkısı ve ihracat imkanı gibi yararlar saglayan temel kaynak olarak gündeme gelen DYSY'lerin, bu ülkelere çekilebilmesi halinde beklenen sonuçları verip vermeyecegi ve bu baglamda Türkiye'nin karsı karsıya bulundugu tasarruf yetersizliginin giderilmesi açısından faydalı bir yaklasım olarak degerlendirilebilirligi bu çalısmanın konusunu olusturmustur. Bu çalısma ile DYSY'lerin GOÜ ekonomilerini tercih etme nedenleri, DYSY'lerin ne sekilde yapıldıgı, hangi alanlarda yogunlastıgı, sermaye yatırımlarının yapıldıgı ülke ekonomisine etkileri gibi soruların yanıtları aranmıstır. Bu baglamda toplam üç bölümden olusan çalısmanın birinci bölümünde; DYSY'lerin iktisadi rasyonalitesine ısık tutmak amacıyla DYSY'lere ve yazındaki yerine, ikinci bölümünde dünyada gerçeklesen DYSY'lere ve örnek iki ülke uygulamasına, üçüncü bölümde ise Türkiye'ye gelen DYSY'lerin özellikleri ile olası katkılarına deginilmis; GOÜ'lerin kalkınmasında çok büyük yeri olan dogrudan dıs yatırımlarla ilgili bu çalısmanın sonuç bölümünde de; konunun bir degerlendirmesi yapılarak, ülkemiz kalkınmasına olumlu katkı saglayabilecek türde önerilere yer verilmistir. Anahtar Sözcükler 1. Kalkınma 2. Finansman 3. Tasarruf 4. Yabancı Sermaye Yatırımları
Özet (Çeviri)
Developing countries need foreign resources besides domestic ones for both launch and also resume development. Especially foreign resources have been neccesity to eliminate vicious circles of poverty and development. Domestic savings are the only source for capital accumulation in a closed economy. But when economy liberalize ?which means a closed economy becomes an open economy- domestic investments can be also financed by foreign capital. So developing countries would like to benefit from international capital movements by applying financial liberalization programs. Developing countries has begun to open their economies to international capital movements by bearing restrictions on capital movements with the support of IMF and World Bank. This practice which is also named as globalization, financial globalization, international financial integration, accumulated in 1990s. So developing countries by applying financial liberalization programs are on the way of benefit foreign savings. Foreign direct investment (FDI) is seen as the most important source in order to benefit from foreign savings and provide economic development and growth by the whole World. With this respect, in this paper the expected results of FDI -which is seen as the main source of providing capital (foreign resource), new technology, modern know-how, manegerial skills, marketing and exportation benefits to developing countries- has been examined when it has received by home country in the context of whether the expected outcomes would appear or not. In this content if FDI can be considered as an useful approach to overcoming the lack of savings that Turkey confront has been primary discussion. With this work answer of questions has been tried to clarified such as the reasons why FDI goes developing countries, how FDI done, in which sectors FDI intensified and what kind of effects FDI causes to home countries. In this respect this disertation had encounter three sections. In order to explain economic rationality of FDI first section contains theoratical framework and information about FDI. In the second section FDI in the world and two different country case has been examined. In the third section the characteristics of FDI inflows to Turkey and its possible effects is on the way. At the last section of this paper related with FDI that is key point in the development of developing country, the assessment of the matter and suggestions that will contribute to develeopment of Turkey will be given. Key Words 1. Development 2. Financing 3. Saving 4. Foreign Capital Investments