Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencilerinin antropometrik ölçümleri ile akdeniz diyeti ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of Tekirdağ Namık Kemal University department of Nutrition and Dietetics students' anthropometric measurements and of the relationship between mediterranean diet and nutritional habits
- Tez No: 681733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TOKATLI DEMİROK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma Ocak 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde öğrenim gören çalışmaya katılım kriterlerini karşılayan gönüllü 174 öğrenci üzerinde yapılmıştır. 18-24 yaş arasında olan dördüncü sınıflarda öğrenim gören 54, üçüncü sınıflarda öğrenim gören 65 ve ikinci sınıflarda öğrenim gören 59 öğrenci ile yapılan çalışmada öğrencilerin Akdeniz Diyet Kalite İndeksi ve sağlıklı yaşam biçimleriyle ilgili akademik bilgilerini kendi yaşamlarına uygulayabilme yetenekleri ve sağlıklı beslenme takıntısının saptanarak Akdeniz Diyet Kalite İndeksi ile antropometrik ölçümler arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere yüz yüze görüşme yöntemiyle anket formu uygulanmıştır. Ayrıca anket formu uygulanan öğrencilerin antropometrik ölçümleri ve vücut kompozisyonu saptanmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda öğrencilerin Akdeniz diyet kalite indeksi ortalamasının; 5,3±2,95; ORTO-11 ölçeği puan ortalamalarının ise 24,75±6,48 olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin ortalama vücut ağırlığı 59,7±11,1 kg ve beden kitle indeksi (BKİ) ortalamaları ise 21,72±3,1 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on 174 volunteer students who study at Department of Nutrition and Dietetics at Tekirdağ Namık Kemal University and supply the criteria of participation between January 2020 and May 2021. In the study conducted with 54 the fourth grade students between aged 18-24, and 65 the third grade students, and 59 the second grade students, it aims to evaluate the possible relationship between Quality Index and anthropometric measurements by determining the students' abilities to apply their academic knowledge about the Mediterranean Diet Quality Index and healthy lifestyles in their own lives and their obsession with healthy nutrition. A questionnaire form was applied to the students participating in the study by face to face interview method. Furthermore, the scope of the questionnaire form, anthropometric measurements, and body invention were determined. As a result of these evaluations, the average of the Mediterranean diet quality index of the students; 5,3 ± 2,95; ORTO-11 scale mean scores were found to be 24,75 ± 6,48. The average body weight of the students was found to be 59,7 ± 11,1 kg, and their average body mass index (BMI) was determined as 21,72 ± 3,1. In our study, it was determined that as the level of education increased, the compliance with the Mediterranean diet increased.