Fonksiyonel derecelendirilmiş sandviç kirişin serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of functionally graded sandwich beams
  1. Tez No: 681750
  2. Yazar: AYŞE ECE AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sunulan tez çalışmasında fonksiyonel derecelendirilmiş malzemelerden (FDM) oluşan sandviç kirişin serbest titreşim analizi yapılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak klasik kiriş teorisi çerçevesinde fonksiyonel derecelendirilmiş (FD) sandviç kirişin hareket denklemi elde edilmiştir. Burada, sandviç kiriş için üç farklı tip dikkate alınmıştır ve FDM'ler için karışım kuralı uygulanmıştır. Hareket denkleminin çözümünde Rayleigh-Ritz yöntemi kullanılmış, beş farklı sınır koşulu altında ilk üç mod için doğal frekans değerleri elde edilmiştir. Elde edilen doğal frekans değerleri açık literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Elde edilen doğal frekans değerlerine sandviç kirişin en kesit şemasının, malzeme özelliklerinin ve sınır koşullarının değişiminin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the presented thesis, the free vibration analysis of the sandwich beam made of functionally graded materials (FGMs) was performed. For this purpose, at first, the equation of motion of the functional graded (FG) sandwich beam is obtained within the framework of classical beam theory. Here, three different types ohave been taken into consideration for sandwich beams and the rule of the mixture has been applied for FGMs. Rayleigh-Ritz method was used to solve the motion equation, and the values of natural frequency were obtained for the first three modes under five different boundary conditions. The values of natural frequency have been confirmed by comparing them with the results in the open literature. The effects of the layup scheme, material properties, and boundary conditions on natural frequency values of the FG sandwich beam were investigated.