Static, dynamic, and stability analysis of functionally graded sandwich beams with porous core resting on elastic foundation
Elastik temel üzerine oturan gözenekli çekirdekli fonksiyonel derecelendirilmiş sandviç kirişlerin statik, dinamik ve stabiliteanalizi
  1. Tez No: 934995
  2. Yazar: IBRAHIM ALI MOHAMED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. VOLKAN KAHYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Winkler-Pasternak elastik zemin üzerine otuıran ve gözenekli çekirdeğe sahip fonksiyonel derecelendirilmiş (FD) sandviç kirişlerin statik, dinamik ve stabilite analizine ilişkin kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. Araştırma, kirişin serbest titreşim, burkulma ve eğilme özelliklerini inceleyerek, üç farklı çekirdek yapılandırması (gözenekli seramik çekirdek, metal çekirdek ve FD gözenekli çekirdek) için bu davranışları etkileyen temel parametrelerin anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Malzeme özelliklerinin yükseklik boyunca kademeli değişiminin modellemesinde kuvvet yasası dağılımı kullanılmış olup, üç farklı gözeneklilik deseni (uniform, simetrik ve asimetrik) dikkate alınmıştır. Yer değiştirme alanı hem enine kayma hem de normal deformasyonlarını göz önünde bulundurmaktadır. Hareket denklemleri, Hamilton prensibi ve Lagrange denklemleri kullanılarak türetilmiştir. Navier ve Ritz yöntemleriyle formüle edilen analitik modeller, yenilikçi üç düğümlü yüksek mertebeden sonlu eleman modeli ile desteklenmiştir. Ayrıca, Ansys Mechanical APDL kullanılarak yeni bir FD sandviç kiriş modelleme tekniği sunulmuştur. Doğruluğu ve etkinliği mevcut literatürle yapılan karşılaştırmalarla gösterilmiş ve doğrulanmıştır. Çalışma, malzeme özelliklerinin homojenleştirilmesi yaklaşımları, enine normal deformasyon, sınır koşulları, yapısal konfigürasyonlar, gözeneklilik özellikleri ve diğer temel parametrelerin doğal frekans, kritik burkulma yükü ve statik yer değiştirme ve gerilmeler üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bulgular, FD sandviç kiriş çekirdeğine gözeneklilik eklenmesinin mekanik davranışı önemli ölçüde etkilediğini
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive study of static, dynamic, and stability analyses of functionally graded sandwich beams (FGSBs) with porous core resting on a WinklerPasternak elastic foundation. The research focuses on the free vibration, buckling, and bending characteristics of FGSBs with three different core configurations: porous ceramic core, metallic core, and functionally graded (FG) porous core. A power-law distribution is used to model the gradual variation of material properties across the thickness, considering three distinct porosity patterns: uniform, symmetric, and asymmetric. A general theoretical formulation is derived from a quasi-3D deformation theory. The governing equations of motion are obtained using Hamilton's principle and Lagrange's equations. Analytical models, formulated using the Navier and Ritz methods, are complemented by a novel three-node higher-order finite element model. Additionally, a novel FGSB modeling technique is presented using Ansys Mechanical APDL. The accuracy and efficiency of these quasi-3D models are demonstrated and validated through comparisons with existing literature. The study explores the effects of material property homogenization schemes, transverse normal deformation, boundary conditions, structural configurations, porosity characteristics, and foundation parameters on natural frequency, critical buckling, bending, and stress responses. The findings reveal that the introduction of porosity into the core ofFGSBs significantly influences their mechanical behavior, with symmetric porosityconfigurations resulting in superior performance.