Faaliyete dayalı maliyet sisteminin üretim maliyetleri üzerine etkilerinin incelenmesi: Orman ürünleri üretimi yapan bir işletmede uygulama
An investigation on the effects of activity-based costing to manufacturing costs: An application in a forest products manufacturing company
- Tez No: 681771
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ve değişen insan ihtiyaçları doğrultusunda, üretim işletmelerinde birden fazla ürün üretilmekte olup, oluşan maliyetlerin, bu ürünlere doğru bir biçimde dağıtılması, fiyatlama kararlarında önemli bir etken olmaktadır. Değişen üretim sistemleri sonucu geleneksel maliyet sistemleri yeterli olmamakta ve maliyetlerin doğru tespit edilememesi sonucunu doğurmaktadır. Maliyetlerin doğru tespit edilmesinde kullanılan yeni yöntemlerden biri de Faaliyete Dayalı Maliyet Sistemi'dir. Bu çalışmada öncelikle literatür taraması yapılmış, Faaliyete Dayalı Maliyet Sisteminin tanımı, eksiklikleri, avantajları ve uygulama yöntemi açıklanmış daha sonra da geleneksel maliyet sistemi ile karşılaştırılmıştır. Uygulama aşamasında, orman ürünleri üretimi yapan bir işletmede örnek olay yöntemi kullanılarak hem geleneksel hem de faaliyete dayalı maliyet sistemi, katma değerin yüksek olduğu bir ürün grubuna uygulanmış, ulaşılan sonuçlar karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently, in accordance with the developing technology and changing human needs, more than one product is produced in production enterprises, and the correct distribution of the resulting costs to these products is an important factor in pricing decisions. As a result of changing production systems, traditional cost systems are not sufficient and the costs cannot be determined correctly. One of the new methods used to accurately determine costs is claimed to be the activity-based cost system. In this study, the literature was reviewed, the definition, shortcomings, advantages and application method of the activity-based cost system were explained and then compared with the traditional cost system. At the implementation stage, both the traditional and activity-based cost system are applied to a product group with high added value using the case study method in a business producing forest products, and the results achieved are interpreted by comparing.