Sıcaklık stresinin etkilerini önlemek amacıyla ısı şoku uygulamasının broiler performansı üzerine etkisi
The effects of heat shock application for preventing the effects of heat stress on broiler perfor
  1. Tez No: 681778
  2. Yazar: MEHMET NOYAN KARATON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CAFER TAYYAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma, sıcaklık stresinin etkilerini önlemek amacıyla ısı şoku uygulamasının etlik piliçlerde; dönemlere göre canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, civciv başına yem tüketimi, eklemeli yem tüketimi, yemden yararlanma, kesim ve karkas özellikleri, yaşama gücü ve verim indeksleri belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmada 144 adet ross erkek ve dişi broiler civciv kullanıldı. Araştırmada deneme ve kontrol grubu olarak iki grup ve her bir grupta 12 adet civciv olmak üzere 6 alt gruptan oluşturuldu. Sıcak stresi oluşturulan deneme grubuna 5 günlük yaştaki civcivlere 24 saat süre ile 41°C ısı şoku uygulandı. Çalışma sonunda dönemlere göre canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı; kontrol ve deneme gruplarında sırası ile 2 007.04, 1 964.04; ve 1 995.95, 1 934.38 g olarak bulunmuş 1. (145.80,136.26 g), 2. (348.17, 321.20 g) ve 3.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of heat shock application for preventing the effects of heat stress on live weight, live weight gain, feed consumption, additional feed consumption, feed conservation rate, slaughter and carcass characteristics, survival rate and yield indexes. 144 male and female ross chicks were used in this research. The chicks were divided into two groups as trial and control group. Both of two groups were divided into six subgroups including 12 chicks randomly. On triaL groups at day 5 heat shock was performed at 41 oC for 24 hours on the chicks which heat stress was exposed. At the end the study according to the stages the live weight gain, in the control and trial groups were found as 2007.04, 1964.04, 1995.95, 1934.38 g respectively.