Postpartum dönemdeki annelerin doğum sonu güvenlik hisleri ile anne-bebek bağlanması arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between postpartum security sense and mother-infant bonding of mothers in the postpartum period
- Tez No: 681791
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Araştırmada postpartum dönemdeki annelerin doğum sonu güvenlik hisleri ile anne-bebek bağlanması arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Araştırma tanımlayıcı, kesitsel tipte, Amasya il merkezine bağlı Aile Sağlığı Merkezleri'nde (Şubat-Mayıs 2021) postpartum dönemdeki annelere yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup, araştırmaya katılmayı kabul eden 130 kadın ile çalışılmıştır. Araştırma verileri, gerekli izinler alındıktan sonra,“Kadınlara Tanıtıcı Bilgi Formu, Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği (ADSGHÖ) ve Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ)”kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between postpartum mothers' feelings about postpartum safety and mother to infant bonding. Material Method: This is a descriptive, cross - sectional study of mothers in their postpartum periods who were referred at Family Health Centres in city of Amasya during four months (February-May 2021). A simple random sampling method was used to recruit participants. 130 women agreed to participate in the study. The research data was collected using the“Participant Characteristic Data Sheet”, Parents' Postnatal Sense Of Security Scale (PPSS) and Mother-to-Infant Bonding Scale (MIBS)" after obtaining the necessary permissions.