Ratlarda deneysel diklofenak sodyum toksikasyonunda böbreklerde oluşan oksidatif hasarın biyokimyasal, histopatolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of oxidative damage occured in the kidneys in experimental diclopenac sodium toxication in rats by biochemical, histopathological and immunohistochemical methods
- Tez No: 681792
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diklofenak sodyum reçetesiz ulaşabildiğimiz birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Diklofenak sodyumun böbreklerde oluşturduğu hasarlar üzerine yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Yaptığımız bu çalışmada deneysel olarak uygulanan diklofenak sodyumun böbrekte oluşturduğu oksidatif hasarı biyokimyasal ve immunohistokimyasal yöntemlerle ortaya koymayı amaçladık. Çalışmada 7 adet diklofenak sodyum, 7 adette kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılan 14 adet dişi Wistar Albino cinsi 14 adet rat kullanılmıştır. Kontrol grubunda bulunan ratlara 7 gün pelet yem ve içme suyu verildi. Diklofenak sodyum grubunda bulunan ratlara ise gavaj yoluyla 100 mg\kg doz diklofenak sodyum bir haftada üç kez olacak şekilde verildi. Deneme süresi sonunda ratlardan böbrek doku örnekleri alınarak 8-OHdG, MDA, iNOS ve Nitrotirozin'in böbrek dokusundaki immünreaktivite lokalizasyonu streptavidin-biotin peroxidaz yöntemi ile belirlendi. Bunun yanı sıra iki grubun kan serum BUN ve kreatin değerleri incelendi. Kontrol grubu ile istatistiksel olarak karşılaştırıldığında diklofenak sodyum grubu immunohistokimyasal 8-OHdG, MDA, iNOS ve Nitrotirozin reaksiyonları ile biyokimyasal BUN ve kreatin kan serum değerlerinde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diklofenac sodium is a drug used in the treatment of many diseases that can be obtained without a prescription. There are studies on the damage caused by diclofenac sodium in the kidneys. In this study, we aimed to reveal the oxidative damage caused by experimentally applied diclofenac sodium in the kidney by biochemical and immunohistochemical methods. In the study, 14 female Wistar Albino rats, which were divided into 2 groups (7 rats in diclofenac sodium and 7 rats in control group) were used. The rats in the control group were only given pellet feed and drinking water for 7 days. Rats in the diclofenac sodium group were additionalyl given 100 mg/kg diclofenac sodium three times a week by gavage. At the end of the trial period, kidney tissue samples were taken from rats and immunoreactivity localization of 8-OHdG, MDA, iNOS and Nitrotyrosine in kidney tissue were determined by streptavidin-biotin peroxidase method. In addition, blood serum BUN and creatinine values of the two groups were examined. When compared statistically with the control group, significant results were obtained in immunohistochemical 8-OHdG, MDA, iNOS and Nitrotyrosine reactions, and biochemical BUN and creatine blood serum values in the diclofenac sodium group.