Hizmetkar liderlik ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide akış deneyiminin aracılık rolü: Bir kamu kurumunda uygulama
The mediating role of flow experience in the relationships between servant leadership, job satisfaction and organizational commitment: A study in a public institution
- Tez No: 681816
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüz iş dünyasında çalışan odaklı bir yönetim anlayışına sahip olmanın, örgütün amaçlarına ulaşmak için en uygun çalışanı bulmanın ve bu çalışanlardan yüksek performans dönüşü sağlayıp bunu muhafaza edebilmenin önemli bir rekabet gücü sağlayacağı ve örgütün devamlılığı için oldukça büyük bir öneme sahip olduğu kabul edilen bir gerçektir. Geçtiğimiz yıl başlayan ve hala küresel bir tehdit olarak varlığını sürdüren, milyonlarca insanın hayatını etkilediği gibi örgütlerin de hayatını etkileyen Covid-19 salgını, örgütlerin ve çalışanların değişen koşullara uyum sağlayabilmesinin önemini gözler önüne sermiştir. Bunun için örgütlerin empati ve öngörü sahibi liderlere ihtiyaçları vardır. Bu çalışmada modern liderlik türlerinden hizmetkâr liderliğin iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi incelenmiş olup,“akış deneyimi”kavramının söz konusu ilişkideki aracılık rolü araştırılmıştır. Hizmetkâr liderliğin iş tatmini ile örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ve akış deneyiminin bu ilişkideki aracılık rolünü test etmek üzere kamu sektöründe bir uygulama yapılmış ve kamu çalışanlarına anket uygulaması yolu ile gerekli veriler elde edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi ile ulaşılan bulgulara göre; hizmetkâr liderliğin iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerinde olumlu etkisi olduğu ve akış deneyiminin hizmetkâr liderliğin iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde kısmi aracılık etkisi bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş tatmini ve örgütsel bağlılığın demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı test edilmiş olup iş tatmininin demografik değişkenlere göre farklılaşmadığı, örgütsel bağlılığın ise unvana göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, it is an accepted fact that having an employee-oriented management approach, finding the most suitable employee to achieve the goals of the organization, getting and maintaining high performance from these employees will provide an important competitive power and have a great importance for the continuity of the organization. The Covid-19 epidemic, which started last year and still exists as a global threat, affecting the lives of millions of people as well as the lives of organizations, has revealed the importance of organizations and employees to adapt to changing conditions. For this, organizations need leaders with empathy and insight. In this study, the effect of servant leadership, one of the modern types of leadership, on job satisfaction and organizational commitment was examined, and the mediating role of the concept of“flow experience”in this relationship was investigated. An application was made in the public sector to test the effect of servant leadership on job satisfaction and organizational commitment and the mediating role of flow experience in this relationship. The necessary data were obtained through a questionnaire to public employees. According to the findings obtained by analyzing the obtained data with the SPSS 23 Program; it was concluded that servant leadership has a positive effect on job satisfaction and organizational commitment and that flow experience has a partial mediating effect on the effect of servant leadership on job satisfaction and organizational commitment. Whether job satisfaction and organizational commitment differ according to demographic variables were tested and it was concluded that job satisfaction did not differ according to demographic variables and organizational commitment differed according to the title.