Siyasal iletişimde sosyal medya kullanımı: Milletvekilleri örneği
The use of social media in political communication: The example of the meps
- Tez No: 681831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN GÜLEÇ SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Özellikle son yüzyılda çok konuşulan siyaset ve iletişim kavramlarının ortak paydası olan siyasal iletişim konusuna yönelik olarak gerçekleştirilen bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde siyaset ve iletişim kavramlarının yanı sıra siyasal iletişim kavramının tanımları verilmeye çalışılmış ve siyasal iletişim olgusu üzerinde geniş çaplı bir literatür taramasına yer verilerek,siyasal iletişimindiğer alanlarla ilişkileri, siyasal iletişimin aktörleri, türleri ve yöntemleri konuları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde yeni medya kavramı, bu kavramın özellikleri ve geleneksel medya ile farklarına değinilmiş, akabindesosyal medya kavramı,tarihçesi ve araçları hakkında bilgiler verildikten sonra sosyal medyanın gelişimini sağlayan internet ve web konularına değinilerek dünyadan ve Türkiye'den siyasal iletişim örneklerine yer verilmiştir. Son bölümde ise 27. dönem milletvekillerine yönelik bir anket çalışması yapılarak sonuçları analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında milletvekillerinin sosyal medyayı siyasal iletişim amacıyla kullandıklarını, siyasal iletişimde sosyal medya kullanımının önemli olduğunu düşündüklerini ve sosyal medya araçları arasında en çok Twitter'ı tercih ettiklerini görülmüştür. Siyasal iletişim amaçlı sosyal medya kullanım düzeyleri üzerinde yaş, cinsiyet, eğitim durumu, seçim bölgesi ve siyasi parti değişkenlerinin anlamlı bir fark oluşturmadıkları tespit edilirken, milletvekillerinin yaşları arttıkça sosyal medya hesaplarını kendilerinin yönetme oranının azaldığı görülmüştür. Bu çalışma milletvekillerinin siyasal iletişimde sosyal medya kullanım düzeylerine yönelik birçok önemli veri sağlaması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study on the subject of political communication, which is the common denominator of the concepts of politics and communication, which has been widely spoken in the last century, consists of three parts. In the first chapter, besides the concepts of politics and communication, the concept of political communication is defined and a wide-ranging literature review on the phenomenon of political communication is included, and the relations of political communication with other fields, the actors, types and methods of political communication are examined. In the second part of the study, the concept of new media, the characteristics of this concept and its differences with traditional media are mentioned after giving information about the concept of social media, its history and tools, the internet and web issues that provide the development of social media are mentioned and political communication examples from the world and Turkey are given. In the last part, a survey was conducted for the 27th term deputies and the results were analyzed. In the light of the data obtained from the study, we see that the deputies use social media for political communication, they think that the use of social media is important in political communication, and they prefer Twitter the most among social media tools. While it was determined that the variables of age, gender, education level, constituency and political party did not make a significant difference on the levels of social media use for political communication purposes, it was observed that as the age of the deputies increased, the rate of self-management of their social media accounts decreased. This study is important in terms of providing many important data on the levels of social media use of deputies in political communication.