Çok partili dönemde muhafazakar düşüncede kimlik algısı (1946-1960)
The perception of identity in conservative thought in multi-party era (1946-1960)
- Tez No: 681832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde inkılap tecrübeleri ve demokrasi tecrübesi ile birlikte yaşanan siyasal ve sosyal olayların, Demokrat Parti iktidarı ile birlikte uğradığı değişimlerin siyasal, sosyal ve düşünsel dünya üzerindeki etkilerinin muhafazakâr düşüncedeki kimlik algısı üzerinden bir değerlendirmesi yapılmıştır. Türk muhafazakârlığını temsilen sembol isim olarak seçilen Peyami Safa üzerinden bir kimlik okuması yapılmıştır. Peyami Safa fikirlerindeki değişimler ve tutarlılıklar açısından dönemi en iyi şekilde yansıtan aydınlardan birisi olduğu için okuma onun üzerinden yapılmıştır. Tezin dönemlendirmesinde (1946-1960) yıllarının seçilmesinde de Peyami Safa'nın Türk İnkılabına Bakışlar isimli eserinde söylediği kendilerini daha iyi ifade edebilme, bazı sözleri sansürlemek zorunda kalmama durumu etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is constructed around an interpretation of political and social events that are experiences with the democratic and revolutionist experiences of newly established Republic of Turkey with the effects of Demokrat Parti governments on political, social an ittellectual world through the perception of identity in conservative thought. Peyami Safa was chosen as the representative of the conservative perspective. Furthermore, the readings concerning identity was made through Peyami Safa. The reason presented for choosing Peyami Safa as the symbol fort his reading is explained as the following; his ideas with the changes and consistencies were one of the best ways to represent the period.