Sosyal medya siyaset ilişkisi: Sosyal medyanın siyasal katılıma etkisi üzerine bir araştırma
The relationship between social media and politics: A study about the effect of social media over political participation
- Tez No: 492799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KURTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bir ülkenin genç kesimi, o ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını, ontolojik varlığını kuran ve yaşatan çok önemli bir değer olduğu kadar, siyaset açısından da dinamizm olma özelliği taşır. Bu açıdan, bir toplumun siyasal ilgisi ve bilgisi, siyasi olaylara ve gelişmelere yaklaşım tarzı, o toplumun reel politikalarının şekillenmesi açısından ve hatta geleceği bakımından son derece önem taşır. Bu süreçte gençlerin katkısı oldukça önem arz etmektedir. Bu anlamda toplumun temel değeri olan gençlerin, araştırılmasının Türkiye'nin potansiyeliyle karşılaştırıldığında hala çok yadsınmış ve ihmal edilmiş bir husus olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda, çalışmamızı, gençlerin araştırılmasının öneminden hareketle, bu eksikliğe ve bu ikmale yapılmış bir müdahale gibi de düşünebilirsiniz. Dolayısıyla bizim amacımız, bu önemli kitleyi anlamak ve onları biraz daha çözmek yolunda atılmış nacizane ufak bir adımdır. Nitekim bu çalışma da, bu temel gerçeklerden hareketle, Ardahan ili örneğinde gençlerin siyasal katılıma duydukları ilginin ampirik bir saha çalışmasından oluşmaktadır. Çalışmada, gençlerin siyasal katılım sağlama düzeylerinin ve sosyal medya kullanım motivasyonlarının ne olduğu öğrenilmek istenmektedir. Çalışmamız, özellikle bu alanda çalışan siyasal aktörler, akademisyenler, sosyologlar, bilim insanları ve araştırmacılar gibi profesyonellere, gençlerin sosyal medya mecralarında nasıl bir iletişim gerçekleştirdiklerini göstermesi açısından önem arz etmektedir. Ayrıca araştırmamızın sonuçlarının, bu alanda çalışanlara, kendi alanlarına nasıl bir katma değer katacağına dair bir yol göstermesi umulmaktadır. Bu çerçevede alanyazın incelendiğinde gençler başta olmak üzere, akademisyenler, orta öğretim öğrencileri milletvekilleri ya da seçmenler üzerinde, bu yönde çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Ancak gençlerin, siyasal anlamda yadsınan bir kitle olması, bu alanda yapılacak her yeni çalışmanın da sürece olumlu katkılar sağlayacağı düşünülerek, bu çalışmada da gençlerin sosyal medya üzerinden politikleşme düzeyleri araştırılmıştır. Bu anlamda, çalışmamız bu konuda alanyazındaki eksikliklere katkı sağlaması umulmaktadır. Bu çerçevede, anket soruları oluşturulurken, siyaset ve medya ile ilişkili temel kuramlardan esinlenerek sorular geliştirilmiştir. Ardahan Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören öğrencilere birebir ve yüz yüze görüşmeler yapılarak uygulanan bu anket çalışması, 33 sorudan oluşmuş ve toplam 456 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların anlamadıkları sorular anında açıklanarak, konu açıklığa kavuşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda bu konuyla ilgili daha önce yapılan ve bu ampirik çalışmaları destekleyecek veya onlara anti tez geliştirecek çeşitli bulgular elde edilmiştir. Netice olarak çalışma sonucunda elde edilen bulgular, gençlerin apolitik olmadıkları, sosyal hayatı takip ettikleri gibi siyaseti, siyasetçileri ve siyasal gündemi de yakından takip ettikleri ve siyasetle ilgilendiklerini ve siyasal aktörlerden gelen hamlelere göre farklı savunma mekanizmaları geliştirdiklerini göstermektedir. Bulgular, gençlerin bunu yaparken, en fazla kullandığı sosyal medya aracının Facebook ve Twitter olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, gençlerin siyasal faaliyetlerini yürütürken, geleneksel medya araçlarından faydalandıkları gibi, sosyal medya araçlarından da faydalandıklarını ve siyasal katılımın yeni bir şekli ile karşımıza çıkmakta olduklarını görmekteyiz. Ancak, gençlerin aktif olarak siyasetin içinde kendilerine yer bulabilmeleri konusunda, çeşitli yapısal sorunlarla karşılaştıkları görülmektedir. Bu anlamda gençlerin siyasete aktif olarak katılım düzeylerini incelediğimizde ülkemizde, siyaseti meslek haline getiren ve bununla övünen 30-40 yıllık siyasetçilerin ve Türkiye siyasetinin köşe başlarını tutan siyasi figürlerin, gençlerin aktif olarak siyasetin içinde kendilerine yer bulmalarını zorlaştırdığı görülmektedir. Milletvekili seçilme yaşı 25'e indirildiği yıllarda bile meclisteki yaş ortalaması 50'nin üstünde seyretmiştir. Son olarak 16 Nisan 2017 yılında yapılan halk oylamasında ise, milletvekili seçilme yaşının 18'e düşürülmüş olması, gençler açısından iyi bir gelişme olsa da siyasi düzendeki yapısal sorunların bu yönde değişmesi zaman alacak gibi görünmektedir. Nitekim gerek yakın tarihimizde, gerekse de günümüzde, gençlerin siyasi karar mekanizmalarındaki ve meclisteki oranları hep düşük kalmıştır. Araştırmamızda gençlerin sadece %5'inin aktif olarak siyasetin içinde kendisine yer bulabilmesi, meclisteki milletvekilleri yaş ortalamasının ise 50'nin üstünde olması bunları doğrular niteliktedir. Öte yandan aktif olarak siyasetin içinde yer alan gençlerin oranının, bu derece düşük olması, ülke siyasetinin geleceğindeki yönetici kadroları adına da, oldukça düşündürücü görünmektedir. Ancak bu olumsuz tabloya rağmen, gençlerin %41'inin gelecekte aktif siyasette görev almak istemesi hususu, önemli bir veri olarak değerlendirilmelidir. Bu oran, gençlerin gelecekte yönetici kadrolarında yer almak istemeleri adına iyi bir oran olarak gözükse de, bu oranın artması için öncelikle ülke siyaset yapısının buna uygun duruma getirilmesi gerekmektedir. Bu da ancak siyasal düzende, gençler lehine düzenlemelerin ve iyileştirmelerin yapılmasıyla mümkün olabilir. Son olarak bu alanda benzer çalışmaların gerçekleştirilmesinin alana çeşitli düzeylerde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The young segment of a country, that country's economic, social and cultural structure and establishing the existence of the ontological is a very important value in terms of politics, as well as dynamism carries the distinction of being. In this respect, the political interest and knowledge of a community, approach to political events and developments, the balance of that society in terms of real politics, and even in terms of the future is extremely important. The contribution of young people in this process is quite important. In this sense, society whose underlying value young people, when compared to the potential of the yields should be reasonably interpreted as Turkey was and still is an issue very neglected. In this context, the importance of young people for our work during this motion, made this missing feature, and you can think of this as a intervention de replenishing. Therefore, our aim is to understand this important audience and solve them is humble towards a small step. Indeed, this study, these basic facts of the political participation of young people in the case, Ardahan province, they are the empirical relevance of consists of field operations. In the study, the levels of political participation of young people and providing social media usage to be learnt What is required of motivation. Our study, especially the political actors working in this field, academics, sociologists, professionals such as scientists and researchers, how social media communication of young people that they have accomplished in terms of importance. In addition, research results, working in this field, its fields will incorporate how added value is hoped that the Guide. In this context, examined mainly in young people on democratization, academics, secondary school students, legislators or voters, work in this direction are candidacy. However, a mass of neglected young people in political sense, to be held in this area be each new work will provide a positive contribution in the process of the mind, this study investigated the levels of politisation within young people through social media usage. In this sense, our work in this regard is hoped to provide a contribution to the lack literature. In this context, the survey questions is created, the politics and the media associated with this inspired question fundamental theories are developed. Students studying in the various faculties of the University of Ardahan, one-on-one, and face to face interviews done this survey, 33 questions and was carried out with the participation of a total of 456 people. As described, the participants understand questions instantly issue is clarified. As a result of the study on this topic to support or empirical studies that have been previously disposed of in and tell them you will develop the thesis has been getting various findings. Consequently, as a result of the findings of the study, young people because they are not apolitical, as they follow politics, social life, politician and political agenda closely following and their interest in politics and political actors, according to different moves from defense mechanisms have developed. The results show that when young people do this, the most social media tool he uses is Facebook and Twitter. In this context, young people in conducting political activities that make use of traditional media and social media tools, such as strategic tools are taking advantage and political participation to a post modern shape we see that they are currently with. However, young people can find a place for themselves in politics as an active, various structural problems they encounter. In this sense, when we examine the levels of young people's active participation in politics in our country, the politics of occupation into 30-40 of annual politicians and their heads in the corner holds Turkey political figures, young people actively make them to find a place for themselves in politics. Elected in even years decremented to 25 living in the legislature an average age over 50 over the post. Finally in April 16, 2017 is on a public vote, to be elected has been reduced to 18 years of age, although a good development in terms of young people's political change in this direction is the structural problems will take time. Indeed, close to both in our history have nowadays, young people in political decision-making and in the legislature always low rates. In our study, only 5% of young people in politics can find himself a place as active, the average age of Member of Parliaments' (MPs) in Parliament is verifies them be above 50. On the other hand, the proportion of young in politics as an active, this is very low, the future of politics in the country on behalf of the executive cadre, seems to be quite thought provoking. However, despite this negative table, 41% of young people wants to get active in politics in the future mission should be judged as an important data point. This rate, the future of young people take part in the Executive Committee on behalf of the good odds as it may seem, this ratio is primarily to the increase in the country's political structure needs to be brought up to it. This is however in favour of young people in the political scheme of the regulations and improvement may be possible. Similar studies in this field as the field last realization will contribute at various levels.