Aile sağlığı merkezlerine başvuran yetişkinlerde kolorektal kanser risk faktörleri ve kolorektal kanser taraması farkındalık düzeyleri
Colorectal cancer risk factors and colorectal cancer screening awareness levels in adults applied to fhcs
- Tez No: 681850
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YALÇIN ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kolorektal kanserler dünya çapında en sık teşhis edilen üçüncü kanser olup mortalitede ise akciğer kanserinden sonra ikinci sıradadır. Kolorektal kanser Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2018 verilerine göre Türkiye'de en sık görülen ilk 10 kanser türünün cinsiyete göre insidansında, hem kadın hem de erkek için üçüncü sıradadır. Bu çalışmanın amacı aile sağlığı merkezlerine başvuran yetişkinlerde kolorektal kanser risk faktörleri ve kolorektal kanser taraması farkındalık düzeylerinin tespit edilmesidir. Bu araştırma tanımlayıcı kesitsel türde olup evrenini Tokat il merkezinde üç Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve iki ilçe ASM'ye bağlı, 20 yaş ve üzeri kayıtlı toplam 83458 yetişkin bireyler oluşturmuştur. Evreni belli olan bir gruptan örneklem hesaplama formülü ile minimum örnek büyüklüğü 784 kişi olarak hesaplanmıştır ve 01.12.2019-31.04.2020 tarihleri arasında 823 katılımcı ile saha çalışması tamamlanmıştır. Çalışmanın verileri ASM'lere gidilerek çalışmaya katılmayı kabul eden bireyler ile yüz yüze anket çalışması yapılarak elde edilmiştir. İstatistiksel analizde veriler ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde olarak özetlenmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are the third most frequently diagnosed cancer worldwide and are the second most common in mortality after lung cancer. According to the Health Statistics Yearbook 2018, colorectal cancer is the third most common in Turkey in the incidence of 10 cancer types by gender, for both men and women. The purpose of this service is to determine the awareness levels of colorectal cancer risk factors and colorectal cancer screening in those who apply to family health centers. This study is of descriptive cross-sectional type and its population is composed of 83458 adult individuals aged 20 and over registered in three Family Health Centers (FHC) and two district FACs in the city center of Tokat. The minimum sample size was calculated as 784 persons with the formula for calculating a sample from a group with a certain population. The field study was completed with 823 participants between 01.12.2019 and 31.04.2020. The data of the study was obtained by going to the ASMs and conducting a face-to-face survey with individuals who agreed to participate in the study. In the statistical analysis, the data were summarized as mean, standard deviation, number, and percentage. The Chi-square test was used to compare categorical variables.