Hipertansiyon tedavisi gören hastalarda depresyon ve anksiyete sıklığı ve kullanılan antihipertansif ilaçlarla ilişkisi
  1. Tez No: 681856
  2. Yazar: GÜLTEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Hipertansiyon, yaşam tarzı değişiklikleri ile başlanarak çeşitli medikal tedaviler ile regülasyon sağlanmaya çalışılan kronik bir hastalıktır. Medikal tedavilerde; beta-blokerler, anjiotensin konverting enzim (ACE) inhibitörü ilaçlar, anjiotensin reseptör blokerleri (ARB), kalsiyum kanal blokerleri, diüretikler gibi ajanlar tercih edilmektedir (6). Bu çalışmada; hipertansiyon tanısı olan ve antihipertansif tedavi almakta olan hastaların depresyon ve anksiyete düzeyleri ölçeklendirilerek, kullanılan antihipertansifler ile ölçek skor değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji polikliniklerine 01.01.2020-01.02.2021 tarihleri arasında başvuran hipertansiyon tanılı, en az son üç aydır herhangi bir antihipertansif tedaviyi düzenli bir şekilde almakta olan, 18-60 yaş aralığında vakalar dahil edildi. Hastalarda herhangi bir kronik hastalığın olmaması, hipertansiyon tedavisi dışında herhangi bir tedavisinin bulunmaması ve herhangi bir psikiyatrik tanısının bulunmaması kriterleri gözetildi. Örneklem büyüklüğü 300 hasta olarak belirlenmiş olup, hastalara demografik bilgileri, kullandıkları antihipertansif ilaçlarla ilgili bilgiler sorgulandı ve tüm hastalara Beck depresyon ölçeği ve Beck anksiyete ölçeği uygulandı. BULGULAR: Çalışmamıza katılan 299 olgunun 95'i (%31,8) tek ilaç kullanırken 204 (%67,2) olgu kombine tedavi almaktaydı. 130'unda (%43,5) beta-bloker, 129' unda (%43,1) ACE inhibitörü, 96'sında (%32,1) ARB, 124'ünde (%41,5) kalsiyum kanal blokeri, 111'inde (%37,1) diüretik, 15'inde (%5) alfa-bloker, 1'inde (%0,3) adrenerjik nöron blokeri ve 1'inde (%0,3) santral etkili antihipertansif kullanımı görüldü. Hastalardan şiddetli depresyonu olanların yüzdeleri %1,5- %6,7 e kadar değişirken, şiddetli düzeyde anksiyetesi olanların yüzdeleri ise; %6,2- %9,9 arasında değişiyordu ve tüm ilaç grupları arasında anlamlı fark bulunmadı. SONUÇ: Hipertansiyon tanılı hastalarda antihipertansiflerin monoterapi ya da kombine tedavi olarak değişen süreli kullanımları tek başına depresyon veya anksiyete sıklığı ile ilişkilendirilemez.
Özet (Çeviri)
AİM: Hypertension is a chronic disease in which regulation is attempted with various medical treatments, starting with lifestyle changes. In medical treatments; Agents such as beta-blockers, angiotensin converting enzyme (ACE) inhibitor drugs, angiotensin receptor blockers (ARB), calcium channel blockers, diuretics are preferred. In this study; It was aimed to examine the relationship between the antihypertensives used and the scale score values by scaling the depression and anxiety levels of the patients with hypertension and receiving antihypertensive treatment. MATERİALS AND METHODS: Istanbul Dr. Cases with a diagnosis of hypertension who applied to the Cardiology outpatient clinics of Siyami Ersek Chest, Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between 01.01.2020-01.02.2021, who had been receiving any antihypertensive treatment regularly for at least the last three months, between the ages of 18-60 were included. The patients were considered to have no chronic disease, no treatment other than hypertension treatment, and no psychiatric diagnosis. The sample size was determined as 300 patients, the demographic information of the patients, information about the antihypertensive drugs they used were questioned, and Beck depression scale and Beck anxiety scale were applied to all patients. RESULTS: While 95 (31.8%) of 299 patients included in our study were using a single drug, 204 (67.2%) patients were receiving combined therapy. Beta-blocker in 130 (43.5%), ACE inhibitor in 129 (43.1%), ARB in 96 (32.1%), calcium channel blocker in 124 (41.5%), diuretic in 111 (37.1%), alpha-blocker in 15 (5%), adrenergic neuron blocker in 1 (0.3%) and centrally acting antihypertensive use was observed in 1 (0.3%). While the percentages of patients with severe depression varied from 1.5% to 6.7%, the percentages of those with severe anxiety; It ranged from 6.2% to 9.9%, and no significant difference was found between all drug groups. CONCLUSİONS: The use of antihypertensives as monotherapy or combined therapy for varying periods of time in patients diagnosed with hypertension cannot be associated with the frequency of depression or anxiety alone.