Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda psikolojik insülin direnci, anksiyete ve depresyonun incelenmesi
Investigation of psychological insulin resistance, anxiety and depression in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 680684
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada Tip 2 diyabetli hastalarda psikolojik insülin direnci, anksiyete ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel tipte analitik bir çalışma olarak planlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Diyabet Sağlıklı Yaşam ve Obezite Polikliniğinde Nisan 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında kriterleri karşılayan 181 hasta ile yapılmıştır. Çalışmaya katılanlar araştırma hakkında bilgilendirilmiş ve sözlü onamları alınmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu, İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği (İTDÖ) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık p0,05). Komplikasyon yaşayanlar daha depresif (p=0,033), daha anksiyetikti (p=0,002). Diyabet süresi uzadıkça insüline negatif bakış azalıyordu (p=0,035).
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, it was aimed to evaluate psychological insulin resistance, anxiety and depression in patients with Type 2 diabetes. Materials and Methods: This research was planned as a cross-sectional analytical study. It was conducted in Selcuk University Faculty of Medicine, Family Medicine, Diabetes, Healthy Life and Obesity Outpatient Clinic between April 2020 and January 2021 with 181 patients who met the criteria. Participants were informed about the study and their verbal consent was obtained. The data were collected using the sociodemographic information form prepared by the researchers, the Insulin Treatment Appraisal Scale (ITAS), and the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). The research data were evaluated by the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 software. Statistical package program. Statistical significance was accepted as p0.05). Those who experienced complications were more depressed (p=0.033) and more anxious (p=0.002). As the duration of diabetes increased, negative attitude towards insulin decreased (p=0.035).