Kan kültüründe üreyen candida parapsilosis'lerin antifungal duyarlılığı ve klonal ilişkilerinin araştırılması
İnvestigation of antifungal susceptibility and clonal relationships of candida parapsilosis that grow in blood culture
- Tez No: 681861
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kandidalar, son yıllarda hastanede gelişen kan dolaşımı enfeksiyonları arasında artış gösteren etkenler arasındadır. Özellikle Candida parapsilosis giderek artan oranlarda belirlenmeye başlamıştır. Bu etken ile ilgili bir diğer sorun antifungallere geliştirdiği dirençtir. İUC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kliniklerinde 01.01.2018 – 01.07.2019 tarihleri arasında yatarak tedavi gören hastaların kan kültürü örneklerinden izole edilen kandidemi etkenleri retrospektif olarak incelenmiştir. Üreyen etkenler, germ tüp, Chrom agar, mısır unlu jeloz Tween-80 agar ve API 20 C yöntemleri ve gereğinde MALDI_TOF MS yöntemiyle tanımlanmıştır. C. parapsilosis olarak tanımlanan izolatlar genotiplendirilmiş, antifungal duyarlılıkları gradient test ile yapılmış, EUCAST kriterleri ile yorumlanmıştır. RAPD yöntemi ile klonalite araştırılması yapılmıştır. Toplam 113 kandidemi izolatı belirlenmiştir. İlk üç sırada sırasıyla C. parapsilosis, C. albicans ve C. glabrata saptanmıştır. İzole edilen 35 C. parapsilosis izolatının tümü genotipleme ile C. parapsilosis sensu stricto olarak tanımlanmıştır. Flukonazol direnci/doza bağlı duyarlı 22/35 (% 62,8), 15/35 anidulafungin direnci (% 42,8), 7/35 (% 20) amfoterisin-B direnci saptanmıştır. Ayrıca bu izolatların 7 tanesinde flukonazol ve anidulafungin direnci birlikte saptanmıştır. Çalışmamızda RAPD yöntemi ile denediğimiz klonalite çalışması ne yazık ki, başarılı olamamıştır. Sonuç olarak C. parapsilosis hastanemizdeki en sık rastlanan kandidemi etkenidir. Antifungal direnci ile giderek artan bir hastane enfeksiyonu sorunu konumundadır. Hızla klonal yayılım, direnç mekanizmalarının araştırılması ve kandidemi tedavi ve korunma yaklaşımı geliştirilmesine gerek bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Candidas are among the factors that have increased in hospital bloodstream infections in recent years. In particular, Candida parapsilosis has begun to be identified at increasing rates. Another problem with this factor is the resistance it develops to antifungals. Candidemia agents isolated from blood culture samples of patients who were hospitalized in IUC Cerrahpaşa Medical Faculty clinics between 01.01.2018 and 01.07.2019 were retrospectively examined. Reproducing agents were identified by germ tube, Chrom agar, corn meal Tween-80 agar and API 20 C methods and, if necessary, MALDI_TOF MS method. Isolates defined as C. parapsilosis were genotyped, their antifungal susceptibility was determined by gradient test and interpreted with EUCAST criteria. Clonality was investigated by the RAPD method. A total of 113 candidemia isolates were identified. C. parapsilosis, C. albicans and C. glabrata were detected in the first three rows, respectively. All 35 isolated C. parapsilosis isolates were identified as C. parapsilosis sensu stricto by genotyping. Fluconazole resistance/dose-related sensitive 22/35 (62.8%), 15/35 anidulafungin resistance (42.8%), and 7/35 (20%) amphotericin-B resistance were determined. In addition, fluconazole and anidulafungin resistance were found together in 7 of these isolates. The clonality study we tried with the RAPD method in our study was unfortunately not successful. In conclusion, C. parapsilosis is the most common cause of candidemia in our hospital. It is an increasing problem of hospital infection with its antifungal resistance. There is a need for rapid clonal spread, investigation of resistance mechanisms, and development of a candidemia treatment and prevention approach.