Türkiye'de aile kurumunun ve eğitim politikalarının ideolojinin militarizasyonundaki rolü
The role of family institution and education policies in the militarizastion of ideology in Turkey
- Tez No: 681864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Militarizm; bazı güvenlik kaygılarını öne sürerek, bir düşman tehdidi ile askeri değerleri yüceltme eğilimindedir. Militarizmin askeri değerleri yücelterek, sivil değerleri ve alanı baskılaması birçok olumsuz durumu beraberinde getirmektedir. İtaate ve baskıya dayalı bir anlayışın genişleyerek, sivil alanı baskılaması; düşünce özgürlüğünden, ekonomik gelişime kadar birçok sosyal ve ekonomik parametreyi olumsuz yönde etkilemektedir. Militarizmin, baskıcı yapısı ve olumsuz yönlerine rağmen toplumsal düzeyde bir karşılık bulduğu görülmektedir. Militarizmin, tüm olumsuzluklarına rağmen toplumsal düzeyde ideolojik bir karşılık bulması, militarist unsurların benimsetildiği bir sürecin yani militarizasyon sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Militarizasyon sürecine etki eden olguları açığa çıkarmak, militarizmi bütüncül bir biçimde anlamak adına önem arz etmektedir. Bu çalışmada amaç; Türkiye'de militarizasyon sürecinin iki önemli aktörü olan eğitim ve aile kurumunu barındırdıkları militarist unsurlar üzerinden değerlendirmektir. Türkiye'de militarizmin varlığını sürdürebilmesinin sebeplerini açığa çıkarmak adına bu çalışma önem arz etmektedir. Militarizmin ortaya çıkmasında ve var olmasında rol alan aktörlerin çeşitliliği göz önüne alındığında çalışmanın kapsamı; temel eğitim ve aile ile sınırlı tutulmuştur. Temel eğitim incelenirken, örgün eğitim almayanlarında, okul dışı faaliyetler ve dernekler vasıtası ile militarizasyon sürecine tabii oldukları değerlendirilmiş ve bu okul dışı faaliyetlerde inceleme kapsamına dahil edilmiştir. Aile kurumunda ise özellikle cinsiyet rolleri üzerinden bir militarizasyon süreci yürütüldüğü saptandığı için militarist cinsiyet ayrımı üzerinden bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Militarizm, eğitim ve cinsiyet üzerine çalışmalar mevcut olsa da bu çalışma eğitim ve aile kurumunun militarizasyon sürecindeki etkileşimli rollerini bütüncül bir biçimde incelemesi bakımından önemlidir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; temel eğitimde militarizasyona yönelik ögelerin yoğun bir şekilde bulunduğu tespit edilmiştir. Askerlik derslerinin, doğrudan militarizasyonla ilişkisinin yanı sıra diğer derslerinde militarizasyon sürecinde rol oynadığı görülmüştür. Örgün eğitim dışındaki, spor faaliyetleri ve etkinliklerin de militarizasyona yönelik unsurlar barındırarak aynı kitleyi hedeflediği tespit edilmiştir. Aile kurumunun ise ideolojik bir temellendirme için uygun yapısı, militarizasyonun aile kurumu üzerinden sağlanmasını beraberinde getirmiştir. Aile kurumu bağlamında militarizasyon sürecinin cinsiyet rolleri üzerinden şekillendiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak aile kurumunun ve temel eğitimin etkileşim içerisinde birbirlerine tamamlayıcı bir biçimde Türkiye'de militarizmin var olması noktasında önemli etkilere sahip olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Militarism is disposed to glorify military values with the threat of an enemy over some security concerns. It has aggrandized military values and suppressed civilian values, which causes many adverse conditions. Militarism is based on oppression and obedience and causes many indicators to be negative. Militarism, has an authoritarian nature. However, as a result of the militarization process, militarism exists in society and ideology. In order to understand militarism holistically, it is necessary to reveal the things that affect the militarization process. In this study, education and family institutions are examined through their militarist elements as two important actors of the militarization process. This study is important because it reveals the reasons for the existence of militarism in Turkey. The scope of this study is limited to basic education and family because there are many factors in the existence of militarism. When basic education was examined, it was determined that uneducated people were also involved in militarization.Uneducated people were involved in militarization, through extracurricular activities and youth associations. And so extracurricular activities and youth associations were also examined. It has been determined that militarization is done through gender roles in the family institution. There are studies on militarism and gender, but this study holistically examined the interactive roles of family and education in the militarization process, and that's why this study is important.In this study, some findings were acquired. Accordingly, there were too many militaristic elements in basic education for militarization. It has been seen that military lessons are directly related to militarism. Militaristic elements were also found in other lessons in basic education. Nonformal education was targeted to the same people as basic education, and it has been determined that sports activities in nonformal education also contribute to militarization. The militarization process was completed with the family institution because family is an ideological apparatus. It has been determined that militarization is completed through gender roles in the family institution. As a result, family institution and basic education complement each other in interaction, and thus ıts ensure the existence of militarism in Turkey.