Prematürelerde periferik damar yolu açma sırasında uygulanan üç farklı yöntemin ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of three different methods applied during setting up peripheral vascular access on pain and comfort level in premature
  1. Tez No: 681865
  2. Yazar: KAMİLE ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Araştırma prematüre bebeklerde periferik damar yolu açma sırasında uygulanan kanguru bakımı, cenin pozisyonu ve kundaklamanın ağrı ve konfor düzeyi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Aralık 2019- Haziran 2020 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde periferik damar yolu açılan 32-37 haftalık 148 prematüre bebekte randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Deney grubundaki bebeklere periferik damar yolu açma sırası ve sonrasında kanguru bakımı, cenin pozisyonu, kundaklama yöntemleri uygulanırken, kontrol grubundaki bebeklere herhangi bir girişim uygulanmadan rutin periferik damar yolu açma işlemi gerçekleştirildi. Her grubun işlem öncesi, işlem sırası ve işlem sonrasında puanları ''Yenidoğan Bebek Ağrı Skalası (NIPS)'' ve ''Prematüre Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ)'' kullanılarak araştırmacı tarafından kaydedildi. Veriler yüzdelik, ki kare ve ANOVA testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to evaluate the effect of kangaroo care, fetal position and swaddling on pain and comfort level in premature infants during peripheral vascular access. Material and Method: The study was carried out in a randomized controlled manner in 148 premature babies aged 32-37 weeks who had peripheral vascular access in the neonatal intensive care units of a state hospital between December 2019 and June 2020. While kangaroo care, fetal position, and swaddling methods were applied to the babies in the experimental group during and after peripheral vascular access, routine peripheral vascular access was performed in the babies in the control group without any intervention. The scores of each group before, during and after the procedure were recorded by the researcher using“Newborn Baby Pain Scale (NBPS)”and“Premature Infant Comfort Scale (PICS)”. Data were evaluated using percentile, chi-square and ANOVA tests.