Osteogenezis imperfektalı çocuklarda yaşam kalitesi, pediatrik yaşam kalitesi ölçeği pedsql™ 4.0 kullanılarak yapılan kesitsel çalışma
Quality of life in children with osteogenesis imperfecta, a cross sectional study using pediatric quality of life scale pedsql™ 4.0.
  1. Tez No: 681913
  2. Yazar: MERYEM BURCU TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÇAPACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physical Medicine and Rehabilitation, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu kesitsel çalışmanın amacı, Osteogenezis İmperfekta (Oİ)'li çocuk hastaların demografik özelliklerini, hastalığın klinik özelliklerini tanımlayıcı olarak ortaya koymak, sağlıkla ilgili yaşam kalitesini ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri pediatrik yaşam kalitesi envanteri PedsQL 4.0 kullanarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde takip ve tedavileri devam eden 41 Oİ'li çocuk hasta ve 62 gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar klinik muayene, eklem hareket açıklıkları ölçümü, kas kuvveti ölçümü ve pediatrik yaşam kalitesi envanteri PedsQL 4.0 kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza alınan hasta ve sağlıklı gruplar arasında sosyodemografik özellikler açısından fark yok idi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this prospective cross-sectional study is to reveal the demographic features and clinical features of the disease in children with Osteogenesis Imperfecta (OI) as descriptive, and to evaluate health-related quality of life and the factors affecting quality of life in OI patients using the pediatric quality of life inventory PedsQL 4.0. Materials and Methods: 41 pediatric patients with OI who are still being followed up and treated at Ege University Faculty of Medicine Hospital and 62 volunteers were included in the study. Patients were evaluated using the clinical examination, range of motion measurement, muscle strength measurement, and the pediatric quality of life inventory, PedsQL 4.0. Results: There was no significant difference in sociodemographic characteristics between the patients and healthy groups included in our study (p> 0.05).