Çocukluk çağı koroziv özofagus darlıklarında konservatif tedavi sonuçlarının ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of conservative treatment results and patient satisfaction in childhood corrosive esophageal strictures
  1. Tez No: 681915
  2. Yazar: DUYGU GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çocuklarda kazara içilen koroziv maddeler akut dönemde sıklıkla özofagus yanıklarına, kronik dönemde özofagus darlıklarına yol açabilmektedir. Bu çalışma ile koroziv özofagus darlığı nedeniyle dilatasyon tedavisi uyguladığımız hastaların tedavi sonuçlarının ve memnuniyetlerinin araştırılmasını amaçladık. Yöntem:01.01.2005-31.12.2020 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal EAH Çocuk Cerrahi Kliniği'nde koroziv özofagus darlığı sebebiyle üç ve üçten fazla sayıda özofagus dilatasyonu uygulanan 53 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi.Ardından hastalara ulaşılarak güncel antropometrik ölçümleri öğrenildi, güncel semptomlarına, yaşam kalitelerine ve tedaviden memnuniyetlerine yönelik anket çalışması uygulandı.Son dilatasyondan en az 12 ay sonrasında, disfaji skoru 0 veya 1 bulunan hastaların tedavisi başarılı kabul edildi.Son 6 ay içerisinde dilatasyon ihtiyacı olan hastalar, tedavisi devam ediyor olarak kabul edildi.Elde edilen veriler tedavisinin ilk yılında 12'den az ile 12 ve üzerinde dilatasyon uygulananlar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim:Accidental ingestion of corrosive substances in children can often cause esophageal burns in the acute period and esophageal strictures in the chronic period.With this study, we aimed to investigate the treatment results and satisfaction of our corrosive esophageal stenosis patients who were treated with esophageal dilatation. Methods:The files of 53 patients who underwent 3 or more consecutive esophageal dilatations due to corrosive esophageal stricture between 01.01.2005 and 31.12.2020 in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Pediatric Surgery Deparment were retrospectively analyzed. Afterwards, the patients were contacted and a questionnaire regarding current symptoms, quality of life, satisfaction with treatment completed. Current anthropometric measurements were questioned. The treatment was considered successful when dysphagia was grade 0 or 1 for >12 months after the last dilatation session. Patients who needed dilatation in the last 6 months were considered to be in an on-going treatment. The data obtained were compared between two groups; those who had less than 12 dilatations and those who had 12 or more dilatations in the first year of treatment. Results:Male represented 52,8% of patients. The mean age of corrosive ingestion was 3,9±2,8 years and 77,35% of patients ingested an alkaline substance. Mean number of dilatation sessions were 33,1 ± 49,3.