Çocuklarda işeme disfonksiyonları ile ilgili ebeveynlerin algı durumunun değerlendirilmesi
Perceptions of parents regarding voiding dysfunctions in children
  1. Tez No: 681921
  2. Yazar: UĞUR TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşeme disfonksiyonları her yaş grubundan çocuğu etkileyen yaygın bir sorundur. Bu disfonksiyonlar; günlük yaşama olan olumsuz etkileri, okul başarısında düşme, uyku bozuklukları, psikolojik sorunlar, idrar yolu infeksiyonu, renal skarlaşma gibi hem günlük yaşamı hem de üriner sistem fonksiyonlarını farklı mekanizmalarla etkilemektedir. Bu araştırma ebeveynlerin işeme disfonksiyonları ile ilgili algılarının değerlendirilmesi amacıyla tek merkezli, tanımlayıcı, prospektif ve kesitsel anket çalışması olarak planlandı. Ocak 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında 1400 ebeveyne anket uygulandı. Çalışmaya katılan çocukların %18.5'inin (n=260) idrar kaçırdığı, idrar kaçıranların %44.6'sının (n=116) kız, %55.4'ünün (n=144) erkek idi. 6-11 yaş aralığındaki çocukların %14.1'inin (n=80), 11-18 yaş aralığındaki çocukların %8.7'sinin (n=48) idrarını kaçırdığı belirlendi. İdrar kaçıran çocukların %8.8'i yalnız gündüz, %25'i gece-gündüz, %66.2'sinin yalnız gece idrarını kaçırıyordu. İdrar tutma sorunu olan çocukların %35.2'si (n=190), idrar kaçırma sorunu olan çocukların %38.1'i (n=99) idrar yolu infeksiyonu geçirmişti. Ebeveynlerin %79'u (n=1104) idrar kaçırmanın sorun olduğunu düşünürken, %11'i (n=155) sorun olmadığını düşünümekteydi. 'Çocukların idrarını tutması idrar yolu infeksiyonuna neden olur.' ifadesine ebeveynlerin %29.7'si (n=416)“tamamen katılıyorum”, %45.1'i (n=632)“katılıyorum”, %16.4'ü (n=230)“fikrim yok”, %6.6'sı (n=92)“katılmıyorum”, %2.1'i (n=30)“kesinlikle katılmıyorum”yanıtını vermiştir. 'Kabızlık idrar yolu infeksiyonuna neden olur.' ifadesine ebeveynlerin %6.6'sı (n=93)“tamamen katılıyorum”, %19.5'i (n=273)“katılıyorum”, %50.3'ü (n=704)“fikrim yok”, %18'i (n=252)“katılmıyorum”, %5.6'sı (n=78)“kesinlikle katılmıyorum”yanıtını vermiştir. Sağlıklı çocuk izlemleri sırasında ebeveynlerin işeme disfonksiyonları hakkında doğru bilgilendirmesi ile, işeme disfonksiyonuna neden olan yanlış yaklaşımların önüne geçilmesi, sorunların erken dönemde tanınması, sağlık hizmet sunucularına zamanında başvurularak erken tanı ve tedavi hizmetlerinden yararlanmalarının mümkün olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Voiding dysfunctions are a common problem affecting children of all age groups. These dysfunctions; affects both daily life and urinary system functions by causing problems such as decreased school performance, sleep disorders, psychological problems, urinary tract infection, and renal scarring. This study was planned as a single-center, descriptive, prospective and cross-sectional survey study to evaluate the perceptions of parents about voiding dysfunction. Between January 2020-January 2021, 1400 parents were surveyed. The frequency of urinary incontinence declined 18.5% (n=260) in all participants, 14.1% (n=80) in children aged 6-11 and 8.7% (n=48) in children aged 11-18 years. Of the children with urinary incontinence, 44.6% (n=116) of them were girls and 55.4% (n=144) were boys, 8.8% (n=23) of them had incontinence only during the day, 25% (n=65) of them had incontinence during the day and night, and 66.2% (n=172) of them had incontinence during only at night. 35.2% (n=190) of children with voiding postponement, 36.1% (n=43) of children with intermittent voiding had a history of urinary tract infection. While 79% (n=1104) of the parents thought that urinary incontinence was a health problem, 11% (n=155) did not think it was a health problem. With the statement 'Children's urinary retention causes urinary tract infection' parents opinions were; 29.7% (n=416)“strongly agree”, 45.1% (n=632)“agree”, 16.4% (n=230)“I have no idea”, 6.6% (n=92)“disagree”, 2.1% (n=30)“strongly disagree”. With the statement 'Constipation causes urinary tract infection' parents opinions were; 6.6% (n=93)“strongly agree”, 19.5% (n=273)“agree”, 50.3% (n=704)“I have no idea”, 18% (n=252)“disagree”, 5.6% (n=78)“strongly disagree”. It was thought that with the correct information of parents about voiding dysfunctions during well child visits, it would be possible to prevent wrong approaches that cause voiding dysfunction, to recognize problems at an early stage and to benefit from early diagnosis and treatment services by applying to healthcare providers in a timely manner.