Kronik inmeli hastalarda kognitif düzey ile üst ekstremite fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the cognitive level and upper extremity functions in patients with chronic stroke
- Tez No: 681920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik inmeli hastalarda kognitif düzey ile üst ekstremite fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya inme tanısı almış, kronik dönemde ve yaş ortalaması 61,33 olan 39 birey dahil edildi. Tüm katılımcılar Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde değerlendirildi.Bireylerin kognitif düzeylerini değerlendirmek için Standardize Mini Mental Test ve Stroop Testi TBAG Formu kullanıldı. Üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendirmek için Fugl Meyer Üst Ekstremite Değerlendirme Ölçeği, Frenchay Kol Testi ve Kutu-Blok Testi kullanıldı.Çalışmanın bulguları incelendiğinde Standardize Mini Mental Test ile Fugl Meyer Üst Ekstremite Değerlendirme Ölçeği, Frenchay Kol Testi ve Kutu – Blok Testi arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulundu(p0,05).Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar kronik inmeli hastalarda kognitif düzey ile üst ekstremite fonksiyonları arasında ilişki olduğunu ve rehabilitasyon sürecinde kognitif terapilerin ve üst ekstremite fonksiyonlarını geliştirmeye yönelik tekniklerin birlikte uygulanmasıyla tedaviden daha fazla verim alınabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship between cognitive level and upper extremity functions in patients with chronic stroke.Thirty-nine individuals with a diagnosis of stroke, in the chronic period and with a mean age of 61.33 were included in the study. All participants were evaluated at Pamukkale University Hospital.Standardized Mini Mental Test and Stroop Test TBAG Form were used to evaluate the cognitive levels of the individuals. Fugl Meyer Upper Extremity Rating Scale, Frenchay Arm Test and Box-Block Test were used to evaluate upper extremity functions. When the findings of the study were examined, a statistically significant relationship was found between the Standardized Mini Mental Test and the Fugl Meyer Upper Extremity Rating Scale, Frenchay Arm Test and Box- Block Test (p 0,05).The results obtained from this study show that there is a relationship between cognitive level and upper extremity functions in patients with chronic stroke, and more efficiency can be obtained from the treatment by applying cognitive therapies and techniques to improve upper extremity functions during the rehabilitation process.