Özbek ve Türk sineması'nda Bahtiyor İhtiyorov ve Kemal Sunal filmleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis of Bahtyer İhtyarov and Kemal Sunal films in Uzbek and Turkish cinema
  1. Tez No: 681926
  2. Yazar: NURAVSHON JALOLIDDINOV MUHAMMADJON ÖĞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLANTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada İki farklı Ülke Özbekistan ve Türkiye Devletleri Sineması'nın ilk yıllarından 1990 yıllarına kadar olan Genel ve Komedi Tarihi incelenecektir. 1960lı ve 1890lı yıllar arasında Komedi Türündeki filmlerde oyunculuk yapmış olan Özbek Sineması oyuncusu Bahtiyor İhtiyorov ve Türk Sineması Oyuncusu Kemal Sunal'ın Otobiyografi ve Filmografileri genel incelenerek, birbirleriyle karşılaştırılacaktır. İki Ülke Komedi Oyuncuları'nın özelliği, birbirinden farkı veya benzerliği analiz edilecektir. Son aşamada her iki oyuncu filmleri arasından aynı dönemde (1970-1980) çakilen birer film Türk filmi“Kapıcılar Kıralı”ve Özbek Filmi“Acayip Hayalperest”filmleri örneklem olarak seçilip, Sinematografik ve Sosyolojik çözümlemesi yapılacaktır. İncelenmiş filmlerin sonuçları üzerine genel karşılaştırılma yapılarak, o dönemlarde İki Ülke Sineması birbirinden farkı, özelliği, sanatsal açısından bakıldığında Ülkeler Sinematografisi'nin bu şekilde oluşma nedenleri genel analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the History of General and Comedy from the first years of the cinema of two different countries, Uzbekistan and Turkey, until the 1990s will be examined. The Autobiographies and Filmographies of Özbek Cinema actor Bahtiyor İhtiyorov and Turkish Cinema Actor Kemal Sunal, who acted in comedy movies between the 1960s and 1890s, will be examined in general and compared with each other. The characteristics, differences or similarities of the Comedy Actors of the Two Countries will be analyzed. In the last stage, one film from each of the two actors' films in the same period (1970-1980) will be selected as the samples, and the cinematographic and sociological analysis will be made. By making a general comparison on the results of the analyzed films, the differences and characteristics of the Cinema of the Two Countries at that time, and the reasons why Cinematography of the Countries was formed in this way will be analyzed in general.