Water resource management in libya from the farmers perspective
Çiftçi perspektifinden libya'da su kaynakları yönetimi
  1. Tez No: 681927
  2. Yazar: ALI KHALEEFA ALI YOUNES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sulak alanlar, tamamen veya kısmen su altında kalan veya belirli oranda su veya nem içeren ve tüm yıl veya geçici bir süre boyunca bu durumda kalan ortamlardır. Libya'daki tarımsal faaliyetler farklı özelliklere sahip olup, sulak alanlar da tarımsal amaçlı olarak kullanılmaktadır. Su yönetiminin ekoloji, toplum ve yönetim koşulları ile ilgili farklı noktaları vardır. Bu koşullar her ülke için su politikası düzenlemesini etkilemektedir. Su politikasıyla ilgili tüm düzenlemeler ve kurallar veya kararlaştırılmış kanunlar, bunları uygulayacak kişilerin durumlarının araştırılmasını gerektirmektedir. Bu tez, Libya'nın su kaynakları özelliklerine ve sulak alanlar ve tarım arazileri ile ilgili bireylerin durumuna odaklanmaktadır. Böylece Libya'daki sulak alanlar ve tarım alanları ile ilgili su yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olacak etkin politika ilkelerinin sosyal araştırmalar yardımıyla belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, bu tür araştırmalar için uygun olan betimsel araştırma metodolojisi kullanılacaktır. Ayrıca bu çalışma için bilgi edinmede kullanılan araştırma yöntemlerine gelinince, katılımcıların yanıtlarının niteliğinin ölçülmesine ve analiz edilmesine yönelik analiz aşamasında, Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket (SPSS) yazılım aracı ve ANOVA kullanılmış, katılımcılardan toplanan cevapları değerlendirmek için nitel bir araştırma yöntemi olarak T-testi uygulanmıştır. Libya'daki çiftçilerin bilgisi ve algısı, Çiftçilerin mülkiyeti, Çiftçilerin Engelleri ve Çiftçi Güven Ölçekleri gibi bazı araştırma faktörlerini değerlendirmek ve sulak alan yönetimlerini geliştirmek için çalışma örneklemini (412) Libyalı çiftçi oluşturmuştur. Sonuçlar, Çiftçilerin mülkiyet ölçeğinin geçerli olduğunu göstermektedir. Çiftçilerin bilgi ve algısı, Çiftçilerin mülkiyeti, Çiftçilerin Engelleri ve Çiftçi Güven Ölçeklerinin güvenilirliği, Libya'daki tarım alanların kullanımını ve Libya'da bu tür arazilerin nasıl korunacağını değerlendirmek için bir araştırma faktörü olarak dikkate alınmıştır. Tüm ölçekler tatmin edici seviyeye ulaşmıştır ve araştırma sonuçları, ölçeklerin belirtilen değişkenlerin ölçülmesinde kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bu araştırma çalışmasının sonuçlarına göre çok sayıda Libyalı çiftçinin eğitim düzeyinin Lise düzeyinde olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırma çalışmasının sonuçlarına göre, Libya'daki çok sayıda çiftçinin kırk ila kırk dokuz yaşları arasında olduğu ve az sayıdaki Libyalı çiftçinin on sekiz ila yirmi yaşları arasında olduğu bulunmuştur. Bu araştırma çalışmasının sonuçlarında bildirildiği üzere, Çiftçilerin mülkiyeti ile Çiftçilerin bilgisi ve algısı arasında güçlü bir pozitif ilişki vardır. Ayrıca, bu araştırma çalışmasının sonuçları, Çiftçilerin mülkiyeti ile Çiftçilerin bilgi ve algısı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu desteklemektedir. Bu araştırma çalışmasının sonuçlarından da anlaşılacağı üzere, Çiftçilerin Engelleri ile Çiftçilerin bilgi ve algıları arasında güçlü bir pozitif ilişki vardır. Ayrıca, bu araştırma çalışmasının sonuçları, Çiftçilerin Engelleri ile Çiftçilerin bilgi ve algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu desteklemektedir. Çiftçilerin yaklaşık %78,9'u, sulak alanların nasıl kullanıldığına ve bunlardan nasıl yararlanıldığına dair yanlış fikirlere sahip olduğundan dolayı sulak alan kullanımının ana sorun olduğuna inanmaktadır. Çiftçilerin %35,3'ü“turba”ve ekim de dahil olmak üzere, tarım alanlarını geliştirmeyi kabul ederken, çiftçilerin yaklaşık %36.4'ü, gübrenin nasıl kullanıldığı noktasında ve sulak alan kullanımına ilişkin yanlış fikirlere sahip olduğundan, sulak alan ve gübre önerilerinin, mahsullerin ve küçük çiftlik sahiplerinin ihtiyaçlarını aştığını düşünmektedir. Bu nedenle, yeni fikirlerde sulak alanların kullanımına odaklanmak, su ve tarımsal gübrelerin yönetilmesine katkı sağlamanın yanı sıra, çiftçilerin sulak alanları tarım açısından yanlış anlamalarını ve kendi kendine yanma“turba”riski ile mücadele etmeyi de önemli hale getirmektedir. Sulak alanların ve tarımın optimum kullanımı için ilerlemek önemlidir. Son bir nokta olarak, bu araştırma çalışmasının sonuçları, Çiftçilerin Güveni ile Çiftçilerin bilgi ve algısı arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğunu desteklemiştir. Ayrıca, bu araştırma çalışmasının sonuçları Çiftçilerin Güveni ile Çiftçilerin bilgi ve algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu desteklemektedir. Bu araştırma çalışması, sulak alanların optimum kullanımı için Libyalı çiftçilere nasıl rehberlik edeceği bakımından Çevre Koruma Bakanlığı ve Libya Tarım Bakanlığı'nın çalışmaları için bir kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Wetlands are environments that are completely or partially submerged or contain a certain proportion of water or moisture and remain in this state for the whole year or for a temporary period. Agricultural activities in Libya have different characteristics as well as wetlands are also used for agricultural purpose. Water management has different points concerning ecology, society also which is associated with the aforementioned governance conditions. These conditions affect water policy arrangement for every country. All arrangements as well as rules or decided laws about water policy require investigating situations of individuals who will implement them. This thesis focuses on Libya's water resource features also which is associated with the aforementioned situation of individuals related to wetlands as well as agricultural lands. Thus, it was aimed to determine effective policy principles that will help to develop water management strategies related to wetlands as well as agricultural areas in Libya with the help of social research. This study will utilize a descriptive research methodology that is suitable for this sort of research study. Furthermore, research methods utilized in getting information for this research study. The analysis phase towards measuring also which is associated with the aforementioned analyzing the quality of the participant's responses via using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software tool as well as ANOVA test has applied a qualitative research method to evaluate the collected answers from the participants. The samples in this study were 412 Libyan farmers to evaluate some research factors also which is associated with the aforementioned towards enhancing wetlands treatments in Libya, for instance, Farmers' knowledge as well as perception. Farmer' ownerships, Farmers' Barriers, also which is associated with the aforementioned towards Farmers' Trust Scales. Results indicate that the Farmer's ownership scale is valid. Reliability of Farmers' knowledge also which is associated with the aforementioned towards perception, Farmer's ownerships, Farmers' Barriers, as well as Farmers' Trust Scales has been taken into consideration as a research factor to evaluate the agricultural areas usage in Libya also which is associated with the aforementioned towards how to protect such kind of lands in Libya. All scales have reached satisfactory as well as the research results indicate that the scales can be used in the measurement of the indicated variables. Furthermore, as declared via the results of this research study a large number of farmers are falling into High School. The results of this research study a high number of the framers in Libya are in the age between forty to forty-nine years also which is associated with the aforementioned towards the low number of farmers were between eighteen to twenty years old. As reported via the results of this research study a strong positive relationship between Farmers' ownerships as well as Farmers' knowledge also which is associated with the aforementioned towards perception. As informed via the results of this research study a strong positive correlation between Farmers' Barriers also Farmers' knowledge also which is associated with the aforementioned towards perception. In addition, about 78.9% of farmers believe that wetland use is the main problem due to a misunderstanding of how wetlands are used also which is associated with the aforementioned towards benefited. 35.3% of farmers agreed to develop agricultural areas containing“peat”also which is associated with the aforementioned towards landing, while about 36.4% of farmers agree on little to thinking that wetland also which is associated with the aforementioned towards fertilizer recommendations have exceeded the needs of crops also which is associated with the aforementioned towards smallholders due to a misunderstanding of framers of how Fertilizer use also which is associated with the aforementioned towards wetland utilization. Therefore, focusing on the use of wetlands in new ideas contributes to managing water also which is associated with the aforementioned towards agricultural fertilizers, as well as solving the farmers' misunderstanding of misunderstanding wetlands in terms of agriculture also which is associated with the aforementioned towards dealing with the risk of self-combustion“peat”is important. Important to move forward for optimum use of wetlands also which is associated with the aforementioned towards agriculture. As a final point, the results of this research study have supported that there was a strong positive correlation between Farmers' Trust also which is associated with Farmers' knowledge as well as perception. Furthermore, research have supported that a significant relationship between Farmers' Trust also Farmers' knowledge also which is associated with perception. This research study can open the source of how to enhance the work of the Ministry of Environmental Preservation as well as the Ministry of Agriculture in Libya in terms of how o guidance the Libyan farmers also which is associated with shade the light of the water resources usage of agricultural areas.