İçmimarlık öğrencilerinin akademik motivasyon profillerinin belirlenmesi ve tasarım düşüncesi özellikleri ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Determination of academic motivation profiles of interiordesign students and evaluation of their relationships withdesign thinking mindset
  1. Tez No: 681933
  2. Yazar: ÖZLEM KURT ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. BUĞRU HAN BURAK KAPTAN, PROF. DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tasarım eğitiminde, öğrenci, öğreten ve öğrenme yöntemi olmak üzere üç temel bileşen rol oynamaktadır. Tez kapsamında, bu yapı içerisindeki“öğrenci”etmenine odaklanılmıştır. Kuşak özellikleri gibi pekçok etmene bağlı değişen öğrenci profili karşısında eğitim programlarının yapısının değişimler paralelinde yenilenmesi gerekliliği söz konusu olmaktadır. Eğitimin niteliğini etkileyen unsurlardan biri olan,“öğrenci akademik motivasyonu”ve dünyada güncel bir yaratıcı sorun çözümü yaklaşımı olan“tasarım düşüncesi”tez kapsamında ele alınmıştır. Motivasyon etmenine bağlı çözümler önerebilmek için öncelikle öğrenci motivasyon profillerini ölçme değerlendirme yöntemleriyle belirleme gereksinimi görülmüştür. Araştırmanın kapsamı Türkiye'deki içmimarlık öğrencileri ile sınırlandırılmıştır. Çalışma çerçevesinde, öncelikle öğrenci akademik motivasyon türlerinin belirlenmesi, tasarım düşüncesi görüşleri arasında ilişkilerin kurulması ve çalışmanın bulgu ve sonuçlarına bağlı olarak içmimarlık eğitimi için bir geliştirme modeli önerisi sunulması amaçlanmıştır. Çalışma için belirlenen örneklem grubuna, bir veri toplama aracı içerisinde açık uçlu soru, Akademik Motivasyon Ölçeği ve tasarım düşüncesi görüşlerine yönelik oluşturulan bir anket yöneltilmiş, ulaşılan veriler karma yöntem araştırmaları çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda içmimarlık öğrencilerinin motivasyon türlerine ilişkin güncel bir veri elde edilmiş, sonuçlara dayalı olarak içmimarlık eğitim programlarının öğrenci odaklı biçimde geliştirilmesine yönelik önerileri içeren bir geliştirme modeli önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Three basic components have a role in design education: student, lecturer and learning method. Within the scope of the thesis, the“student”factor in this structure has been focused on. In the face of the changing student profile due to many factors such as generation characteristics, it is necessary to renew the structure of the education programs in parallel with the changes.“Student academic motivation”, which is one of the factors affecting the quality of education, and“design thinking”, which is an up-to-date creative problem solving approach in the world, are discussed within the scope of the thesis. In order to propose solutions depending on the motivation factor, it was first necessary to determine the motivation profiles of the students by assessment and evaluation methods. The scope of the study is limited to interior design students in Turkey. Within the framework of the study, it was aimed to determine the types of student academic motivation, to establish relations between the design thinking and to present a development model for interior design education based on the findings and results of the study. The sample group determined for the study was directed to an open-ended question, Academic Motivation Scale, and a questionnaire created for the opinions of design thinking in a data collection tool, and the data that obtained were analyzed within the framework of mixed method research. As a result of the study, up-to-date data on the types of motivation of interior design students was obtained, and a development model proposal was presented, which included suggestions for the student-focused development of interior design education programs based on the results.