The role of strategic management and modern agricultural technology in developing field crops cultivation in Iraq
Irak'ta tarla bitkilerinin geliştirilmesinde stratejik yönetim ve modern tarım teknolojisinin rolü
  1. Tez No: 681934
  2. Yazar: RAAD FAHAD SAKRAN AL-MASHHADANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, tarla mahsulü yetiştiriciliğinin geliştirilmesinde stratejik yönetim ve tarım teknolojisi alanında Irak'taki tarım sistemleri yöneticilerinin rolünü tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, belirli bir topluluğu oluşturan çok sayıda katılımcıdan bilgi almak ve araştırmacının araştırma hedeflerine ulaşmak için veri toplama ve analizinde kullanıldığından, mevcut araştırma, tanımlayıcı yaklaşıma giren anket araştırması çerçevesinde gelir. Buna yönelik, 40 maddeden oluşan beş yıllık bir anket hazırlandı. Beş temaya bölünerek tartışıldı ve üst, yönetici ve orta düzeydeki yönetici ve yöneticilere gönderildi. Stratejik analiz, vizyonun formülasyonu, önem özellikleri, hedefler, strateji türleri, strateji seviyeleri, stratejinin özellikleri, stratejinin uygulanması, stratejinin değerlendirilmesi. Stratejik Direktör: Araştırma, Bağdat valiliğinden tarım sistemi örneği, Google document kullanarak hazırlanıp, tarım sektöründe faaliyet gösteren kişilere sosyal medya üzerinden gönderildi, anket, tarım sektöründeki işçiler için sosyal medya sitelerinde yayınlandı, araştırma topluluğu SPSS programını kullanarak verileri analiz etmek ve sonuçları elde etmek için ağırlıklı ortalama ve F ve LSD testleri Stratejik yönetim tecrübesi İdari (orta) ve yönetici seviyelerindeki tarımsal sistem yöneticilerinin sayısı stratejik yönetim alanında genel olarak ılımlıydı ve böyle devam ediyor - e-ziraat yöneticileri yeniden sektör. Sistemin yükseltilmesi gerekiyor ve bu tersine çevriliyor. Katılımcıların çoğu, kendilerinden sorumlu birimlerin performans düzeyini iyileştirmek için stratejik yönetim alanındaki bilişsel yeteneklerinde, uzun vadeli bir strateji planlarken modern tarım teknolojisine ve stratejik yönetime güvenmenin gerekliliğini belirtmiştir. üst ve orta düzey yöneticilerin niteliklerini belirleme ve onları stratejik yönetim ve modern tarım teknolojisinde yeni kavramlar edinmeleri için ülke dışına gönderme ve kalkınma konusundaki bilgi ve beceri yeteneklerini artırma ihtiyacını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to define the role of agricultural systems managers in Iraq in strategic management and agricultural technology in developing field crop cultivation. The current research comes within the framework of survey research that falls within the descriptive approach. This approach is used in data collection and analysis to obtain information from many respondents who form a specific community and achieve its research goals. Prepare a five-pronged questionnaire with 40 items. Middle managers and executives are divided into five axes. It deals with (content, strategic analysis, vision formulation, important characteristics, objectives, types of strategies, levels of strategy, strategy characteristics, strategy implementation, and strategy evaluation. Tasks and tasks for the strategic manager: The research was conducted as a sample of circles. A random agricultural survey from Baghdad governorate, and after making the questionnaire in Google documents, the questionnaire was published on social media sites for workers in the agricultural sector. The research community was surveyed so that the total sample size reached 100. The weighted average and F and LSD tests to analyze the data and obtain the results using the SPSS program Experience in strategic management The number of agricultural system managers at the administrative (middle) and executive levels in the field of strategic management, in general, was moderate and so forth - managers of the e-agriculture sector. The system needs to be upgraded, and this is being reversed. In their cognitive abilities in strategic management to improve the units responsible for them, most respondents indicated the necessity of relying on modern agricultural technology and strategic management when planning a long-term strategy in developing field crop cultivation. The researcher recommends the need to qualify senior and middle management managers and send them outside the country to acquire new strategic management concepts and modern agricultural technology and increase their knowledge and skill capabilities in development.