Belirleyici öbeği varsayımı açısından Zazacada izafe yapıları: Sözdizimsel bir çözümleme
The Zazaki ezafe construction in terms of determiner phrase hypothesis: A syntactic analysis
  1. Tez No: 681932
  2. Yazar: AYSEL ÇELİK DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Dilbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Belirleyici Öbeği Varsayımı'nın Zazacada geçerliliğini sorgulamaktadır. Bu amaçla, Zazacada ad öbeği yapısı incelenerek AÖ'lerin nasıl bir yapılanma sergiledikleri ortaya konmaktadır. İzafe, sayı, niceleyiciler, belirlilik ve belirsizlik gibi işlevsel ulamlar incelenmekte ve Bošković (2012, 2008) tarafından ileri sürülen BelÖ/AÖ ayrımına ilişkin genellemeler test edilmektedir. Böylelikle, Zazacanın BelÖ diller gibi davrandığı ortaya konmaktadır. Bununla birlikte, Zazacada belirli bir tanımlık bulunmadığı, çıplak veya Durum biçimbirimiyle imlenmiş adların belirli veya genel olarak yorumlandığı ortaya konmaktadır. Belirsiz tanımlık olarak -ê bağımlı biçimbiriminin kullanıldığı kanıtlanmaktadır. İzafe yapısının incelendiği bu çalışmada, izafe ulamının görünümünde sınırlılıklar olduğu görülmektedir. İzafe, daima baş addan sonra görünmekte ve ad, adıl ve sıfat gibi ulamları baş ada bağlamaktadır. Baş addan önce kullanılan gösterici ve sayı üzerinde izafe ulamı belirmemektedir. İzafe ulamının işlevsel bir baş olduğu ve taşımayı tetikleyen özelliğe sahip olduğu ileri sürülmektedir. Zazacada SÖ ve AÖ izafe olmak üzere iki tür izafe yapısının olduğu ve bu yapıların türetiminin farklılaştığı ortaya konmaktadır. Baş addan sonra gelen ulamın ad veya adıl olması durumunda bu ulamın konumu değişmemekte, bununla birlikte baş addan sonra birden fazla sıfat ulamının kullanılması durumunda bu sıfatların konumu değişmektedir. Böylelikle, SÖ izafe AÖ'nün tüm ulamlara kuyruk takarak kartopu taşımayla türetilirken, AÖ izafe yalnızca AÖ'nün taşınmasıyla türetilmektedir. SÖ izafe baş adın sayı, cinsiyet ve Durum özellikleriyle uyuma girmektedir. AÖ izafe ise baş adın cinsiyet ve sayı özellikleriyle uyuma girerken, Durum özelliğiyle uyuma girmemektedir. Böylelikle, Zazaca ad öbeği yapısında çift yönlü uyum ilişkisinin olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the validity of DP (Determiner Phrase) Hypothesis in Zazaki. For this purpose, the structure of NPs in Zazaki is examined and it presents what kind of representations that NPs exhibit. Functional categories including ezafe, number, quantifiers, definiteness and indefiniteness are examined and generalizations regarding the DP/NP distinction put forward by Bošković (2012, 2008) are tested. Thus, it reveals that Zazaki behaves like the DP languages. However, it asserts that there is no definite article in Zazaki and bare or case morpheme-marked nouns are interpreted as definite or general. It proves that the dependent morpheme -ê is used as an indefinite article. In this study, the ezafe constructions are examined and it explores that there are constrains in the representation of the ezafe category. Ezafe always follows the head noun and links the categories such as noun, pronoun and adjective to the head noun. The ezafe category does not appear on demonstrative and number preceding the head noun. It suggests that ezafe is a functional head and has a feature that triggers movement. It states that there are two types of ezafe constructions in Zazaki, called AP and NP Ezafe, and the derivation of these structures differs. If the category following the head noun is a noun or a pronoun, the position of this category does not change. However, if more than one adjective is used after the head noun, the position of these adjectives changes. Thus, AP Ezafe is derived by pied-piping to all categories in a roll-up fashion while NP Ezafe is derived by the movement of NP only. AP Ezafe agrees with the number, gender and case of the head noun. On the other hand, NP Ezafe agrees with the gender and number of the head noun, but not in case. Thus, it argues that there is a bidirectional agreement relations in the NP constructions in Zazaki.