The economic importance of management using agricultural machinery to recycle agricultural waste
Tarım makineleri kullanarak tarım atıklarının geri dönüştürülmesinin ekonomik önemi
  1. Tez No: 826984
  2. Yazar: ZAINALABIDEEN ALI HUSSEIN AL-SHAMMARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU CANCİ MATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tarımsal atıkların kontrolü ve çağdaş makinelerin kullanımı, tarım ekonomilerinde sürdürülebilir kalkınmanın kritik yönleridir. Bu araştırma, Irak ve Türkiye'deki tarımsal atık yönetimi uygulamalarının ve gelişmiş ekipmanların karıştırılmasının derinlemesine karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Tarım, her iki uluslararası lokasyonda da ekonomilerine büyük ölçüde katkıda bulunan temel bir alandır. Bununla birlikte, tarımsal atıkların birikmesi, güçlü atık kontrol tekniklerini gerektiren çevresel ve finansal zorluklar doğurmaktadır. Bu yüksek lisans tezi, tarımsal atıkların geri dönüşümünün kontrolünde tarım makinelerinin kullanılmasının büyük önemini araştırmakta ve böylece ekonomik etkilerini araştırmaktadır. Bu bakış, modern tarımsal cihaz kullanımı yoluyla tarımsal atık yönetimi görevlerinin parasal değerlendirmesinin artırılmasında yönetimin konumunu bir uzmanlık alanı haline getirmektedir. Amaç, bu tür girişimlerin finansal fizibilitesini öngörmek ve er ya da geç bunların tarımsal açıdan geniş ülkelerin kalkınma finansmanı gündemine dahil edilmesini teşvik etmektir. Bu girişim, parasal kuruluşları tarımsal atık yönetimi çabalarına yatırım yapmaya çekmeyi ve böylece onları yeni gelişen önemli görevlere yükseltmeyi amaçlamaktadır. Tarımsal bölgenin kalkınması ve ülke genelindeki ekonomi, tarımsal atıkların değerli kaynaklar olarak etkin bir şekilde kullanılmasından yararlanmaktadır. Tez, kötü yönetimi aşırı çevresel, sağlık ve finansal etkilere yol açan bol miktarda tarımsal atığın acil sorununun altını çiziyor. Her biri hükümet ve özel mahalle aracılığıyla tarımsal ekipmanın sınırlı mülkiyeti, uygun atık geri dönüşüm çabalarını engelleyerek zorluğu daha da artırıyor. Bu, çiftçileri düzenli olarak yakma yoluyla yanlış imha stratejilerine başvurmaya zorlayarak gıda değeri, parasal yetenek ve elektrik kaybına yol açar. İnceleme, tarımsal atık kontrol görevlerinin potansiyelinde ışık kaybedilmesi yardımı ile tarım bölgesinin ve finansal sistemin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmaktadır. Araştırma, doğru atık yönetimi uygulamalarının parasal nimetlerinin ve çevresel etkisinin altını çizmeye ve geri dönüşüm amacıyla modern tarım ekipmanlarının benimsenmesini teşvik etmeye çalışmaktadır. Bu resim, bu eğitim macerasında bir işlevi yerine getiren akrabalar, arkadaşlar ve her bireyin sürekli cesaretlendirilmesine ek olarak, amirimin özlü yardımını ve rehberliğini kabul etmeye adanmıştır. Bu, yenilenebilir elektrik üretimi ve doğal gübre teknolojisi üzerindeki etkilerini düşünerek hem Irak'ta hem de Türkiye'de tarımsal atık yönetimine yönelik günümüz tekniklerini araştırıyor. En son teknolojiler ve modern cevaplar konusunda uzmanlaşmış, atık yönetimi için çağdaş makinelerin kullanımı araştırılmaktadır. Titiz bir inceleme ile çalışmalar, atık kontrolü ve makine kullanım uygulamalarında iyileştirme için güçlü, zayıf yönleri ve fırsatları belirlemektedir. Bu araştırmanın bulguları, politika yapıcılara, araştırmacılara ve paydaşlara tarımsal uygulamaları güzelleştirmeleri ve atık birikiminin ekolojik ayak izini azaltmaları için değerli bilgiler sunmaktadır. Irak ve Türkiye arasındaki işbirliği ve bilgi değişimi, mükemmel uygulamaların benimsenmesi, bilgi birikiminin paylaşılması ve sürdürülebilir tarımsal kalkınmanın teşvik edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tarımsal atıklarla ilgili acil çevresel kaygılarla başa çıkmak için, bu, verimli atık kontrolünün ekonomik ve çevresel avantajlarını vurgulamaya bakar. Sonuçlar, atıkları başarılı bir şekilde geri dönüştürmek ve ekonomik kapasitesinden yararlanmak için günümüz tarım ekipmanlarının kullanılmasının öneminin altını çiziyor. Araştırma, ileri teknolojilerin benimsenmesinin sürdürülebilir tarım uygulamalarına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini ve kader nesiller için bitkisel kaynakları koruyabileceğini gösteriyor. Metodolojik olarak, bu çalışma literatüre genel bakış, anketler ve görüşmeler yoluyla kayıt serileri ve uygulanabilir kılavuzların ve girişimlerin analizi dahil olmak üzere eksiksiz bir yaklaşım kullanmaktadır. Irak, zorluklara rağmen atık kontrol uygulamalarını iyileştirme çabalarını gösterse de, Türkiye altyapı ve teknolojik benimsemede iyileştirmeler sergiliyor. Sonuç olarak, bu araştırma tarımsal atık yönetiminin ve çağdaş makinelerin sürdürülebilir iyileştirmede kullanılmasının önemli rolünün altını çizmektedir. Irak ve Türkiye, birbirlerinin deneyimlerinden bilgi edinerek ve uluslararası alanda yer alarak, her bir tarım sektörüne ve çevresine fayda sağlayan etkili atık yönetimi teknikleri oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The control of agricultural waste and the utilization of contemporary machinery are critical aspects of sustainable development in agricultural economies. This research gives an in-depth comparative analysis of agricultural waste management practices and the mixing of advanced equipment in Iraq and Turkey. Agriculture is a fundamental area in both international locations, contributing drastically to their economies. However, the buildup of agricultural waste poses environmental and financial challenges that necessitate powerful waste control techniques. This master's thesis delves into the paramount significance of employing agricultural machinery in the control of recycling agricultural waste, thereby exploring its economic implications. The look at makes a speciality of the position of management in enhancing the monetary evaluation of agricultural waste management tasks via the utilization of modern agricultural device. The objective is to envision the financial feasibility of such initiatives and sooner or later promote their inclusion inside the developmental funding agenda of agriculturally ample countries. This initiative goals to draw monetary establishments to invest in agricultural waste management endeavors, thereby elevating them to pivotal newly evolved tasks. The agricultural region's development and the overall country wide economy stand to enjoy the effective usage of agricultural waste as valuable sources. The thesis underscores the pressing trouble of the copious amount of agricultural waste, the mismanagement of which leads to excessive environmental, health, and financial effects. The confined ownership of agricultural equipment, each by way of the government and the private quarter, compounds the difficulty by means of hindering proper waste recycling efforts. This forces farmers to resort to fallacious disposal strategies, regularly via incineration, leading to a loss of food value, monetary capability, and electricity. The examine contributes to the sustainable development of the agricultural zone and the financial system with the aid of losing light at the potential of agricultural waste control tasks. The research endeavors to underscore the monetary blessings and environmental effect of right waste management practices, encouraging the adoption of modern agricultural equipment for recycling purposes. This painting is dedicated to acknowledging the quintessential assist and guidance of my supervisor, in addition to the enduring encouragement of circle of relatives, pals, and each individual who performed a function on this educational adventure. This looks at investigates the modern-day techniques to agricultural waste management in both Iraq and Turkey, thinking about their effect on renewable electricity manufacturing and natural fertilizer technology. The utilization of contemporary machinery for waste management is explored, that specialize in cutting-edge technologies and modern answers. Through meticulous exam, the studies identify strengths, weaknesses, and opportunities for enhancement in waste control and machinery usage practices. The findings of this research offer precious insights for policymakers, researchers, and stakeholders to beautify agricultural practices and decrease the ecological footprint of waste accumulation. The collaboration and knowledge change between Iraq and Turkey play a pivotal position in adopting excellent practices, sharing know-how, and fostering sustainable agricultural improvement. To cope with the pressing environmental concerns associated with agricultural waste, this takes a look at emphasizes the economic and environmental advantages of efficient waste control. The results underline the importance of using present day agricultural equipment to recycle waste successfully and capitalize on its economic capability. The research indicates that embracing advanced technologies can substantially make a contribution to sustainable agricultural practices and shield herbal sources for destiny generations. Methodologically, this study employs a complete approach, including literature overview, records series thru surveys and interviews, and the analysis of applicable guidelines and initiatives. Turkey showcases improvements in infrastructure and technological adoption, even as Iraq demonstrates efforts to improve waste control practices in spite of challenges. In conclusion, this research underscores the pivotal role of agricultural waste management and the usage of contemporary machinery in sustainable improvement. By gaining knowledge of from each other's experiences and taking part internationally, Iraq and Turkey can establish effective waste management techniques that benefit each their agricultural sectors and the surroundings.