Şizofreni hastalarında 10 yıllık ölüm oranlarının toplumdaki ölüm oranlarıyla karşılaştırılması
Comparison of 10-year mortality rates in patients withschizophrenia with mortality rates in the society
- Tez No: 681967
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ, PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK, DOÇ. DR. ESRA YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve amaç: Şizofreni hastalarında, beklenen yaşam süresinin topluma göre 10-20 yıl kısa olduğu ve ölüm riskinin 2-3 kat fazla olduğu bilinmektedir. Ülkemizde şizofreni hastalarının 10 yıllık takip sırasındaki ölüm oranlarını toplumla kıyaslamayı ve bu hasta grubundaki ölümü yordayabilecek etmenleri saptamayı amaçladık. Yöntem: Çalışma, kliniğimizde 2004-2008 yılları arasında ayakta veya yatarak tedavi gören, şizofreni tanısı alan hastaların, 2018 yılı sonunda ölüm/sağ kalım açısından kontrol edilmesiyle yapıldı. Kategorik değişkenlerde Ki kare testi, sürekli değişkenlerde T testi kullanıldı. İstatistiksel açıdan anlamlı olan değişkenlerle Cox regresyon analizi yapıldı. Aynı zamanda Kaplan Meier yöntemi ile hastalarda beklenen yaşam süresi hesaplandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yıllık açıklanan yaş ve cinsiyete göre ölüm hızı kullanılarak toplumdaki beklenen yaşam süresi hesaplandı. Hastalardaki ölüm riskini toplumla karşılaştırmak için hastalardaki gözlenen ölüm oranı beklenen ölüm oranına bölündü, standart ölüm hızı hesaplandı. Bulgular: Çalışma 506 hasta ile tamamlandı. 10 yıl sonunda 506 hastanın 54'ünün öldüğü (%10.6), ölenlerin yaş ortalamasının 53 olduğu bulundu. Beklenen yaşam süresi erkeklerde 66, kadınlarda 77, sigara içenlerde 65, içmeyenlerde 76 yıl olarak bulundu. TÜİK 2018 yılında kadınlarda beklenen yaşam süresinin 81, erkeklerde 75.6 yıl olduğunu bildirmiştir. Hastalar arasında sigara içenlerde içmeyenlere göre ölüm riskinin yaklaşık 2 kat, erkeklerde kadınlara göre 3 kat, çalışmayanlarda çalışanlara göre 3.5 kat daha fazla olduğu bulundu. Standart ölüm hızı erkeklerde 3.9, kadınlarda 3.3, tüm hastalar arasında 3.7 olarak bulundu. Sonuç: Bu çalışmada şizofreni hastalarında ölüm riskinin topluma göre yaklaşık 4 kat fazla olduğu, şizofreni hastalarında beklenen yaşam süresinin topluma göre daha kısa olduğu, erkeklerde kadınlardan daha kısa olduğu, sigara içenlerde içmeyenlere göre hem yaşam beklentisinin daha kısa olduğu hem de ölüm riskinin daha fazla olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: It is known that expected lifetime of patients with schizophrenia is 10-20 years shorter in comparison to the society and risk of death is 2- 3 fold higher. We intend to compare mortality rates of patients with schizophrenia in the country during 10-year follow-up and to determine data that may predict death in such group of patients. Method: The study was carried out by checking patients diagnosed with schizophrenia who were treated on outpatient or inpatient basis from 2004 to 2008 with respect to death/survival at the end of 2018. We used chi-square test for categorical variables and T test for continuous variables. We performed Cox regression analysis with statistically significant variables. At the same time, we calculated life expectancy with the Kaplan Meier method. We calculated life expectancy by using death rate according to annual age and gender released/ announced/ reported by Turkish Statistical Institute (TÜİK). We calculated standard death rate by dividing observed death rate into death rate expectancy. Findings: The study was completed with 506 patients. We found that, at the end of 10- year, 54 patients out of 506 died (10.6%), average age of the dead is 53. Life expectancy was found to be 66, 77, 65 and 76 years for men, women, smokers and nonsmokers, respectively. TÜİK reported life expectancy to be 81 and 75.6 years for women and men in 2018, respectively. We found that among patients, risk of death was approximately 2 fold higher for smokers in comparison to non-smokers, 3 fold higher in men in comparison to women and 3.5 fold higher for non-workers in comparison to working people. Standard death rate was found to be 3.9, 3.3 and 3.7 for men, for women and among all patients, respectively. Conclusion: The study found that risk of death is approximately 4 fold higher among patients with schizophrenia in comparison to the society, life expectancy for schizophrenia patients is shorter in comparison to the society, shorter for men in comparison to the women, life expectancy is shorter and risk of death is higher for smokers in comparison to non-smokers.