Okullarda örgütsel dedikodu ile örgütsel sinizm arasındaki ilişki
The relationship between organizational gossipand organizational cynicism in schools
- Tez No: 681966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAYLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu okullarında görevli öğretmenlerin örgütsel dedikodunun işlevine ilişkin algıları ile örgütsel sinizme ilişkin algıları arasındaki ilişkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2891 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem almada seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme kullanılmıştır. Her biri bir tabaka olarak ele alınan Siirt il merkezindeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise okul kademelerinde görev yapan 411 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğretmenler örgütsel dedikodunun haberdar olma ve ilişkileri geliştirme işlevlerinin düşük, örgütsel zarar işlevinin ise yüksek olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenlerin örgütsel sinizmin geneli ile bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutlarına ilişkin algıları düşüktür. Örgütsel dedikodunun haberdar olma, ilişkileri geliştirme ve zarar işlevlerine ilişkin algı arttıkça öğretmenlerin sinizm algıları da artmaktadır. Araştırmada örgütsel dedikodunun öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarının istatistiksel bakımdan anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the perceptions of public school teachers about the function of organizational gossip and their perceptions of organizational cynicism. For this purpose, survey model was used. The population of the study consists of 2891 teachers. Stratified sampling, one of the random sampling methods, was used for sampling. 411 teachers working at pre-school, primary, secondary, and high school levels in Siirt city centre, each of which is considered as a stratum, constitute the sample of the study. The data obtained in the study were analysed with the SPSS 22.0 package program. According to the results of the study, teachers have stated that among the function of organizational gossip, awareness and development of relationships are low, while organizational harm function is high. Teachers' perceptions of organizational cynicism in general and of its cognitive, affective and behavioural dimensions are low. As there is an increase in teachers' perception of organizational gossip functions including awareness, development of relationship and harm, the perceptions of cynicism also increase. In the study, it was determined that organizational gossip was a statistically significant predictor of teachers' perceptions of organizational cynicism.