Gestasyonel diabetes mellitus tanısı almış gebelerde akdeniz diyetine bağlılığın değerlendirilmesi
Evaluation of mediterranean diet adherence in pregnant woman with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 681996
  2. Yazar: GÜLNİHAL AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma gestasyonel diabetes mellituslu (GDM) gebelerde Akdeniz diyetine bağlılığın ve beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Mart–Mayıs 2020 tarihleri arasında Diyarbakır Özel Genesis Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran, ≥24.–≤29. haftaları arasındaki 18 yaş ve üzeri GDM tanısı almış 51 gebe (vaka grubu) ve GDM tanısı almamış 51 gebe (kontrol grubu) ile yürütülmüştür. Bireylerin demografik, obstetrik ve sağlık durumları sorgulanmış ve antropometrik değerlendirme yapılmıştır. Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), Birinci Basamak Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) ve üç günlük besin tüketim kaydı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the adherence to the Mediterranean diet and nutritional status in pregnant women with gestational diabetes mellitus (GDM). The study was carried out with 51 pregnant women with GDM (case group) and 51 pregnant women without GDM (control group) aged ≥18 years, between ≥24–≤29 gestational weeks and applied to Diyarbakır Genesis Hospital between March-May 2020. Demographic, obstetric, health status and anthropometric measurements were evaluated. Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), General Practice Physical Activity Questionnaire (GPPAQ) and three-day food consumption record were applied. The mean MEDAS score was 5.7±1.5 in pregnant women with GDM; 8.0±2.1 in the control group; 74.5% of the case group and 52% of the control group had poor adherence with the Mediterranean diet.