Integrative network modelling of drug responses in cancer for revealing mechanism of action
Kanserde ilaç etkilerinin ve benzerliklerinin bulunması amaçlı çoklu omik veri entegrasyonu ile biyolojik ağ modelleme
  1. Tez No: 682004
  2. Yazar: ŞEYMA ÜNSAL BEYGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN TUNÇBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Biostatistics, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoenformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yeni ilaç geliştirme uygulamalarının pahalı ve zorlu prosedürler olması sebebiyle kanser ilaçlarının sınıflandırılması ilaç yeniden hedefleme stratejileri için büyük önem taşır. Kanser heterojenliği de sadece bilinen hedef mekanizmaları ya da hedef protein listelerinin kullanılmasının ilaçların sınıflandırılmasında yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Hastalığa sebep olan moleküler mekanizmaların ve hücresel etkileşimlerin anlaşılabilmesi için sistem biyolojisi perspektifinden çoklu-omik veri entegrasyonu gereklidir. Bu çalışmada, ilaç hedef etkileşim verisi ilaç uygulanmış hücre hatlarının transkriptomik ve fosfoproteomik verisi ile entegre edilerek ilaç ve hücre spesifik protein etkileşim ağları modellenmiştir. 70 küçük molekül ilaç ve altı hücre hattını kapsayan toplam 250 protein etkileşim ağı oluşturulmuştur. Oluşturulan ağların benzerliği nicel olarak ağ nodlarının arasındaki en kısa yolları ölçen topoloji temelli ağ karşılaştırma metodu ile hesaplanmıştır. Ayrışma skorları yardımıyla değişik hücre hatlarında benzer omik sonuçlara sahip ilaçlar ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, ilaçların farklı hücrelerdeki etkileri ve aynı mekanizma grubunda olan ilaçların hedef protein seçiciliğinin etkileri ortaya konmuştur. Protein ağlarında zenginleşen sinyal yolaklarının analizi farklı kimyasal yapıya ve mekanizmaya sahip ilaçların benzer yolakları etkileyebileceğini göstermiştir. Omik veri entegre edilmiş biyolojik ağ modelleme özel durumlarda etkilenen sinyal yolaklarının bulunmasını sağladığından, bu metodoloji farklı ilaç-hastalık ilişkisi araştırma alanlarında kullanılabilir. Belirli bir hastalık için kombine edilebilecek ilaç çiftlerinin tahmin edilmesi ve hücre hatlarının ilaca duyarlılık verisi kullanılarak ilaç benzerliğinin tahmin edilmesi bu çalışmada gösterilen iki uygulamadır.
Özet (Çeviri)
Classification of cancer drugs is crucial for drug repurposing since the cost and innovation deficit make new drug development processes challenging. Heterogeneity of cancer causes drug classification purely based on known mechanism of action (MoA) and the list of target proteins to be insufficient. Multi-omic data integration is necessary for a systems biology perspective to understand molecular mechanisms and interactions between cellular entities underlying the disease. This study integrates drug-target interaction data with transcriptomics and phosphoproteomic data of perturbed cell lines to model drug and cell-specific subnetworks. Total 250 networks are reconstructed, including 70 small molecule drugs on six cell lines. Similarities of reconstructed networks are quantitatively calculated using a topology-based network comparison measure which scores the separation of networks using the shortest paths between network nodes. Different drugs with similar omic outcomes on variable cell lines are revealed with the aid of separation scores. Moreover, the effect of drugs on variable cell lines is discovered together with the impact of target selectivity of drugs within the same MoA group. Functional analysis of reconstructed networks for their enriched cellular pathways further indicated that drugs with different chemical structures and MoA might induce common signaling cascades. As omics data integration coupled network modeling reveals modulated pathways for specific conditions, the methodology of this study is applicable to different drug-disease research areas. Prediction of drug combinations for a given disease and inference of drug similarity based on cell line sensitivity are two applications presented in this study.