Sıçanlarda radyokontrast madde nefropatisini önlemede montelukast'ın NF-KB, NOX4 VE P22 PHOX ekspresyonu aracılı etkisi
Preventitative effect of montelukast in the radiocontrast induced nephropathy in RATS VIA NF-KB, NOX4 AND P22 phox expression
  1. Tez No: 682023
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA AYLİN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kontrast madde nefropatisi patofizyolojisinde, serbest oksijen radikallerinde artış, inflamasyon ve apoptozis gözlenmektedir. NADPH oksidaz 4, daha çok böbrekte eksprese edilen, p22phox ile ko-lokalize ve reaktif oksijen türlerinin üretiminde regülatör enzimdir. Montelukast, antioksidan, anti-inflamatuar, anti-apoptotik etkilere sahiptir. Bu çalışmada, montelukast profilaksisinin sıçanlarda kontrast madde nefropatisini önlemede NF-κB, NOX4 ve p22 phox ekspresyonu aracılı etkisi araştırılmıştır. Nefropati modeli; 15 dakika ara ile sırasıyla 10 mg/kg indometazin, 10 mg/kg NG-Nitro-L-arjinin metil ester ve 3 g I/kg ioheksol enjeksiyonlarıyla 16 saatlik susuzluk periyodu sonrasında 6.günde oluşturulmuştur. Sıçanlar 8.günde tiyopental sodyum anestezisi altında sakrifiye edilmiştir. Tüm enjeksiyonlar intraperitoneal uygulanmıştır. Nefropati modelinin uygulanmasından sonra; serum KIM-1 seviyeleri, TNF-α, NF-κB, NOX4, p22phox ve KIM-1 mRNA ekspresyonları, doku ROS seviyeleri, tübüler hasar skoru ve apoptozis kontrol grubuna göre artmıştır. 10 mg/kg montelukast uygulaması, serum KIM-1 seviyelerini, TNF-α, NF-κB, NOX4, p22phox ve KIM-1 mRNA ekspresyonlarını, doku ROS seviyelerini ve NF-κB p65 protein ekspresyonlarını azaltmıştır. Sonuçlar montelukast profilaksisinin, kontrast madde nefropatisinde koruyucu etkisi bulunduğunu göstermektedir. Montelukast, kontrast madde nefropatisini önlemede etkili olabilecek bir ajandır. Montelukast profilaksisinin etkililiğinin değerlendirilmesi için ileri araştırmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
In pathophysiology of contrast-induced nephropathy, reactive oxygen species generation, inflammation and apoptosis are observed. NOX4 is mostly expressed in the kidney, co-localized with p22phox and main regulatory enzyme for ROS generation. Montelukast has antioxidant, anti-inflammatory and anti-apoptotic properties. Therefore this study investigated the effect of montelukast pre-treatment for preventing contrast-induced nephropathy in rats, via NF-κB, NOX4 and p22 phox expressions. Nephropathy model was initiated by administration of 10 mg/kg indomethacin, 10 mg/kg NG-Nitro-L-arginine methyl ester and 3 g I/kg iohexol at 15-minute intervals after 16h of water deprivation on 6th day. Rats were sacrificed on the 8th day under thiopental sodium anesthesia. All enjections are performed intraperitoneally. After the initiation of nephropathy model; serum KIM-1 levels, TNF-α, NF-κB, NOX4, p22phox and KIM-1 mRNA expressions, tissue ROS levels, tubular injury score and apoptosis increased compared to control group. Administration of 10 mg/kg montelukast, decreased serum KIM-1 levels, TNF-α, NF-κB, NOX4, p22phox and KIM-1 mRNA expressions, tissue ROS levels and NF-κB p65 protein expression. These results suggest that montelukast pre-treatment has a protective effect in contrast-induced nephropathy. It is possible that montelukast could be used as a useful agent for preventing contrast-induced nephropathy. Further studies needed for evaluating the efficacy of montelukast pretreatment in contrast-induced nephropathy.