Radyokontrast maddeye bağlı nefrotoksisitede N-Acetylcysteine'nin etkilerinin histolojik olarak incelenmesi
Effects on n-acetylcysteine in radiocontrast-induced nephrotoxicity by histologic investigation
- Tez No: 118274
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİŞAN BULDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
2. ÖZET Radyokontrast Maddeye Bağlı Nefrotoksisitede N-Acetylcysteine'nin Etkilerinin Histolojik Olarak İncelenmesi Dr. H. Alper Bağrıyamk Radyokontrast maddelere (RKM) bağlı nefrotoksisitenin önlenmesi oldukça güçtür ve çeşitli risk faktörlerinin varlığında oldukça sık problem yaratan bir durumdur. N-acetylcysteine (NAC) ile nefrotoksisitenin önlemsesiyle ilgili son zamanlarda yapılan klinik çalışmalar vardır. Biz de RKM nefropatisine model oluşturan böbrek fonksiyonları azalmış veya bozulmuş sıçanlarda diatrizoate ile oluşabilecek olası nefrotoksisitede, NAC'in böbrek üzerine etkilerini histolojik olarak araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Araştırma Biriminden sağlanan 21 adet 200-250 g olan erkek Wistar Albino sıçanlar kullanıldı ve 3 gruba ayrıldı (n=7/grup). 1. grup; kontrol grubu, 2. grup; RKM grubu, 3. grup; NAC+RKM grubu olarak isimlendirildi. 1. ve 2. günler NAC+RKM grubuna peroral n-acetylcysteine; 100 mg/kg/gün, 2x1 verildi. Kontrol ve RKM grubuna %0.9'luk SF peroral (aynı miktarda) 2x1 verildi. Son dozdan itibaren bütün sıçanlar 24 saat susuz bıkrakıldıktan sonra 4. gün RKM gruba ve NAC+RKM grubuna diatrizoate (Urografin flk %76) 3 g/kg i.v. (femoral venden) tek doz verildi. Kontrol grubuna eşit miktar %0.9'luk SF i.v. verildi. Diatrizoate'nin verilmesinden 48 saat sonra intraperitoneal olarak verilen 90 mg/kg sodyum pentobarbital ile denekler sakrifiye edildi. Alınan böbrek dokuları Hematoksilen-Eozin, PAS (Periodic Acid Schiff) ve Masson-Trichrom ile boyanarak kesitlerde mononükleer hücre infiltrasyonu, interstisyumda eritrosit ekstravazasyonu, tubuler hücre vakuolizasyonu yönünden histopatolojik olarak değerlendirildi ve skoriandı.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Effects of n-acetylcysteine in radiocontrast-induced nephrotoxicity by histologic investigation Radiocontrast-induced (RCI) nephrotoxicity is difficult to prevent. There are variable risk factors related with this toxicity. N-acetylcysteine (NAC) is one of the agents used for this problem in different clinical investigations, recently. In our study, we aimed to reveal the NAC's effects on diatrizoate induced nephropathy in rats using histologic examination. We used 21 male 200-250 gr Wistar Albino rats obtainted from Dokuz Eylül University Medical Faculty Experimental Investigation Unit. The Wistar Albino rats were divided in to 3 groups. First group was the control group, second group was RCI nephrotoxicity group, third group was NAC+RCI group. The third group was pretreated with NAC which was given on the first and the second days. The total dosage of NAC, 1 00 mg/kg/day was divided into two equal portions given per orally. The control and the RCI groups were given saline per orally at same amount. After the last dosage, all rats dehydrated for 24 hours and on the fourth day second and third groups are injected diatrizoate (Urografin flk %76) 3 gr/kg i.v. from femoral vein. The control group was injected saline i.v. by the same way. The experimental study was finished 48 hours following the diatrizote injection and all rats were sacrified with i.p. penthobarbitale. The cross section of kidney tissuse slices were stained Hematoxylen Eozine, Periodic Acid Schiff, Masson Trichrome and evaluated for mononuclear cell infiltration, interstitial erythrocyte extravazation and tubular cell vacuolization. These parameters scored for histopathologic examination.