Gıda üreticisinin hukuki sorumluluğu
Food Producer's liability
  1. Tez No: 682033
  2. Yazar: ALİCAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplum nüfusunun artışı ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle üretim yöntemleri de değişerek seri üretim yaygınlaşmıştır. Bu değişim, tüketicilerin ürünlerden kaynaklanan zararlarını üreticilerden talep etmelerini konu alan üreticinin sorumluluğunu daha güncel bir konu haline getirmiştir. Gıda ürünleri çok yaygın ve sık kullanıldıklarından ve gıdalar yapıları gereği insan sağlığını doğrudan etkileyebildiğinden, gıda üreticisinin hukuki sorumluluğu, ayrıca incelenmeye elverişli bir konudur. Bu çalışmanın konusunu, gıda üreticisinin hukuki sorumluluğunun (haksız fiil sorumluluğu) 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu çerçevesinde incelenmesi oluşturur. Gıda üreticisinin hukuki sorumluluğu incelenirken öncelikle gıda kavramı, gıda güvenliği, gıda üretim teknikleri ile bunların insan sağlığı üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Daha sonra gıda üreticisinin hukuki sorumluluğunun gelişimi üreticinin sorumluluğu konusu çerçevesinde incelenmiş ve çalışma konusu olan sorumluluğun hukuki niteliği değerlendirilmiştir. Gıda üreticisinin hukuki sorumluluğun koşulları özellikle uygunsuzluk ve hata kavramları çerçevesinde ele alınmış ve gıdalarda uygunsuzluğun ne şekilde ortaya çıkabileceği incelenmiştir. Sorumluluğun diğer koşulları olan zarar ve nedensellik koşulları da ele alındıktan sonra son olarak sorumluluğun tarafları ve sorumluluğun sınırlandırılması konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass production has become widespread by changing production methods due to the increase in the population of the society and the change in consumption habits. This change has made the procuder's liability, which deals with the consumers claiming the damages caused by the products from the producers, a more current issue. Since food products are widely and frequently used and foods can directly affect human health due to their nature, the liability of the food procuder is a subject that is suitable for examination. The subject of this thesis is the examination of the legal liability of the food producer (tort liability) in accordance with the provisions of the Product Safety and Technical Regulations Law No. 7223. While examining the liability of the food producer, the Notion of food, food safety, food production techniques and their effects on human health are discussed. Later, the development of the liability of the food producer was examined within the framework of the liability of the producer and the legal characteristic of the liability that was the subject of study was evaluated. The terms of the legal liability of the food producer were discussed especially within the framework of the notions of noncompliant and defective, and how noncompliant could occur in food was examined. After addressing the other terms of liability, the harm and causality conditions, the parties to the liability and the limitation of liability issues were examined.