Tarımsal üretim sözleşmesi
Agricultural production contract
  1. Tez No: 931891
  2. Yazar: HAKAN ÇALAP KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ UMUT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Mevcut tarım alanlarını korumak, tüketime yetecek miktarda ürün sağlamak ve tarımsal üretimden istenen kalite ve miktarda verim almak için dikey bütünleşmeden faydalanılmaktadır. Dikey bütünleşme, herhangi bir mal veya hizmetin üreticiden tüketiciye kadar değişik aşamalarında bulunan işletmeler arasındaki birleşmelerdir. Dikey bütünleşme stratejilerinden biri de sözleşmeli üretimdir. Bu doğrultuda sanayi ve ticaret işletmeleri, genellikle üretim safhasının başlangıcını oluşturan çiftçiler ile bağlantı kurarak kendi üretim ve tedarik faaliyetlerinin sürekliliği için gerekli olan girdileri güvence altına almaktadır. Sözleşmeli üretim yönteminde taraflar tarımsal üretim sözleşmesi yapmaktadır. Tarımsal üretim sözleşmesi, gerçek veya tüzel kişi olan üretici ve alıcı arasında kurulan, üreticinin tarımsal bir ürünü üretmeyi ve bunu alıcıya teslim etmeyi, alıcının ise söz konusu ürünün karşılığında bir bedel ödemeyi üstlendiği sözleşmedir. Tarımsal üretim sözleşmesi taraflar arasında bir borç ilişkisi oluşturmakla birlikte gıda arz ve güvenliği, tüketici sağlığı, ülke ekonomisi gibi birçok hususa etki ettiğinden dolayı uygulanacak hükümlerin tespit edilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Vertical integration is used to protect existing agricultural areas, provide enough products for consumption and obtain the desired quality and quantity of yield from agricultural production. Vertical integration is the mergers between businesses at different stages of any good or service from producer to consumer. One of the vertical integration strategies is contract farming. In this direction, industrial and commercial businesses generally establish connections with farmers who constitute the beginning of the production phase and secure the inputs necessary for the continuity of their own production and supply activities. In the contract farming method, the parties make an agricultural production contract. An agricultural production contract is a contract established between a real or legal person, a producer and a buyer, in which the producer undertakes to produce an agricultural product and deliver it to the buyer, and the buyer undertakes to pay a price in return for the product in question. While an agricultural production contract creates obligations between the parties, it is important to determine the provisions to be applied due to its impact on many issues such as food supply and safety, consumer health and the country's economy.