İstanbul arkeoloji müzeleri için çocuk eğitim modeli oluşturulması
The development of a children's education model for İstanbul archeology museums
  1. Tez No: 682039
  2. Yazar: HAZAL ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Müze eğitimi günümüzde müzeciliğin vazgeçilmez bir parçasıdır. Müzeler koleksiyonları aracılığıyla ziyaretçilerinde merak duygusunu canlandıran, yaratıcı ve yorumlayıcı düşünceyi teşvik eden bir eğitim ortamı yaratarak bilgi edinmenin farklı ve eğlenceli yollarını göstermektedir. Müze eğitimcileri tarafından farklı yaş grupları için hazırlanan eğitim programları ile özellikle çocukların gelişimine katkı sağlamak, müze bilincini oluşturmak ve kültürel mirası koruma bilinci kazandırmak amaçlanmaktadır.“İstanbul Arkeoloji Müzeleri İçin Eğitim Modeli Oluşturulması”isimli bu çalışmada müzelerin eğitim işlevi üzerinde durularak, kalıcı bir eğitim programı bulunmayan İstanbul Arkeoloji Müzeleri için bir eğitim örneği hazırlanmıştır. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ana bölümden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Osmanlı topraklarından toplanan çeşitli kültürlere ait kapsamlı bir koleksiyona sahiptir. Koleksiyonları aracılığıyla oluşturulan eğitim programları İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin müze eğitimine katkısı açısından çok önemlidir. Bu çalışmada hazırlanan eğitim örnekleri ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ni ziyaret eden çocukların aktif, eğitici, öğretici ve eğlenceli bir müze deneyimi yaşamaları amaçlanmıştır. Oluşturulan eğitim modeli atölye çalışmaları, etkinlik kağıtları ve çevrimiçi etkinlik önerileri olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Eğitimler hazırlanırken yaş grubu 8–12 olarak sınırlandırılmıştır ve çocukların sosyal, duygusal, bilişsel, motor ve dil gelişimleri göz önüne alınmıştır. Hazırlanan eğitim çalışmaları ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin yararlanabileceği bir eğitim modeli önerisi sunulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Museum education is a crucial part of museology today. Through their collections, museums demonstrate different and entertaining ways of acquiring knowledge by creating an educational environment that stimulates curiosity for their visitors and encourages creative and lateral thinking. Educational programs created by museum educators for various age groups contribute to children's development, awareness of museums, and preservation of cultural heritage. This study, titled“The Development of a Children's Education Model for Istanbul Archeology Museums”, focuses on the pedagogical function of the Istanbul Archeology Museums, which does not have a permanent education program. Consisting of three main units, the Istanbul Archeology Museums (the Archeology Museum, Museum of Ancient Orient, and the Tiled Kiosk Museum) have nearly a million artifacts from various cultures, brought from the imperial lands. Creating a pedagogical program through the collections of Istanbul Archeology Museums is imperative to the museum's education department. This study intends to provide an active, educational, instructive, and entertaining museum experience to children through a set of activities. The study's educational models are divided into three sections: workshops, activity papers, and suggestions for online programs. While preparing the education models, the age group was limited to 8-12 years old, and the social, emotional, cognitive, motor, and language developments of children were taken into consideration. Through these pedagogical models, the study provides an educational program that Istanbul Archeology Museums can use.