Kolorektal adenokarsinomlarda immünhistokimyasal olarak IL-6 ekspresyon düzeyinin ve IL-6/STAT3/hMSH3 yolağının değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of IL-6 expression level andIL-6/STAT3/hMSH3 pathway in colorectal adenocarcinomas
  1. Tez No: 682040
  2. Yazar: ELİF KOLAY BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kolorektal kanser en yaygın gastrointestinal kanser türüdür ve yaşam tarzındaki değişiklikler nedeniyle ülkemizde ve dünya çapında görülme sıklığı artmaktadır. Çoğu herediter olmayan nedenlerle ortaya çıkan kolorektal kanserlerde inflamasyon etyolojide nadir; ancak önemli bir yere sahiptir. İnflamatuar bağırsak hastalığına sahip olmayan olgularda da etyolojide inflamasyonun rol alabileceğini gösteren literatür verileri mevcuttur. Proinflamatuar bir sitokin olan IL-6 karsinom gelişiminde, invazyonunda ve metastazlardaki potansiyel rolü nedeniyle araştırmaların odak noktasındadır. Geçtiğimiz on yılda kolorektal karsinom patogenezi tek bir adenomkarsinom sekansı ile açıklanmak yerine benzer morfolojik, moleküler ve klinik özelliklerine göre sınıflandırılmakta ve patogenezde moleküler heterojenite ön plana çıkmaktadır. Bu moleküler alt gruplardan biri sıklıkla tümöre yüksek immün yanıt ile ilişkilendirilmekte ve bu alt grubun patogenezinden DNA yanlış eşleşme onarım (missmatch repair) gen ve proteinlerindeki kayıp ve sonucunda oluşan mikrosatellit instabilite sorumlu tutulmaktadır. Mikrosatellit instabilitenin daha yeni tanımlanmış bir formu da şeçili tetranükleotid tekrarlarında meydana gelmekte ve EMAST (Elevated Microsatellite Alterations at Selected Tetranucleotides) olarak adlandırılmaktadır. Tümörlerin EMAST pozitif 62 olmalarından sorumlu tutulan bir mekanizma da IL-6 aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu çalışmalar hücre kültürlerinde IL-6 ve oksidatif stresin EMAST pozitif tümörlere yol açabileceğini düşündürmüştür. Bu çalışmada 171 sporadik olguda IL-6, STAT3 ekspresyonları ve IL6/STAT3/MSH3 yolağının aktivasyonu araştırılmıştır. İnflamasyon ve IL-6'nın MSH3 ekspresyonunu azalttığına dair bir sonuç alınamamıştır. Ancak olguların %60,8'inin değişen yoğunluk ve yaygınlıklarda IL-6 eksprese ettiği görülmüştür. Tümörü infiltre eden lenfositlerin yoğunluğu ile MSH3 ekspresyonun azalması arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. MSH3 boyanmasının insan dokusunda değerlendirildiği geniş hasta sayısına sahip çalışmalardan biridir. Boyanma kaybı izlenen olguların mikrosatellit instabilite durumlarının değerlendirilebileceği yeni çalışmalara yön verebileceği, ayrıca gelecekte anti IL-6 tedavilerine uygun hasta seçimi açısından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the most common type of gastrointestinal cancer, and its incidence is increasing worldwide due to changes in lifestyle. While only a minority of colorectal carcinomas develop due to hereditary causes, the majority are due to non-hereditary, environmental factors. Among these reasons, chronic inflammation has a rare but important place in etiology. Inflammation is thought to play a role in the pathogenesis of carcinoma in patients who do not have a clinical diagnosis of inflammatory bowel disease and show no symptoms. In recent years, the pathogenesis of colorectal adenocarcinoma is classified according to similar morphological, molecular and clinical features. Instead of being explained with a single adenoma-carcinoma sequence, molecular heterogenity comes to the fore in pathogenesis. A form of microsatellite changes is“Elevated Microsatellite Alterations at Selected Tetranucleotide Repeats”- EMAST is reported in 60% of colon carcinomas and 33% of rectal carcinomas. There are studies showing that IL-6 and oxidative stress cause cytosolic shift of MSH3 and cause EMAST tumors. Some immunological and inflammatory responses are thought to play a role in the pathogenesis of EMAST tumors. 64 Although our cases frequently demonstrated increased expression of IL-6 and loss of MSH3 nuclear expression, it has not been proven that increased expression of IL-6 causes loss of nuclear staining of MSH3. Other mechanisms that could explain the loss of MSH3 can be considered here. MSH3 staining was found to be significantly less in patients with high immune response to the tumor compared to the other groups. Whether MSH3 can determine the EMAST status is controversial. If such a relationship is demonstrated, the loss of MSH3 in cases with high tumor infiltrating lymphocytes may contribute to the fact that we have shown that EMAST positive tumors have an excessive immune response. Also it is thought that determination of IL-6 expression by immunohistochemistry may be important in patient selection for anti-IL6 therapies in the future.