İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi 'EY_1492' numarada kayıtlı şiir mecmuasının incelenmesi ve MESTAP'a göre tasnifi
The examination and the clasification of the poetry collection numbered 'EY_1492' in Istanbul Archeology Museums Library according to MESTAP
  1. Tez No: 725348
  2. Yazar: HATİCE SENA KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EGÜZ O'DONOHOE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 831
Özet
Bu çalışma, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi'nde 1492 numarada Mecmû'a-i Eş'âr adıyla kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni, incelemesi ve MESTAP tablosuna aktarılmasından oluşmaktadır. Mecmû'a-i Eş'âr, XV.-XIX. yüzyıl şairlerinin şiirlerini ihtiva eden bir mecmuadır. Mecmuada, 106 şaire ait toplam 451 şiir bulunmaktadır. Mecmuanın XIX. asırda derlendiği tahmin edilmektedir. Eserde yer alan şiirler 16 farklı nazım şekliyle yazılmıştır. Ayrıca mecmua içerisinde yer alan şiirler, muhteva bakımından da çeşitlilik göstermektedir. Mecmuada, klasik Türk edebiyatının geleneksel konularıyla ilgili şiirler bulunmakla birlikte, gündelik yaşamda kullanılan eşyalar, musiki ve denizcilik terimlerini içeren şiirler, çeşitli meslek erbabından bahseden şiirler ile hezeller, hicviyeler ve müstehcen ifadeler içeren şiirler de bulunmaktadır. Bu şiirlerden aynı konuyu işleyenler, mürettibin tasarrufuyla mecmuanın kimi kısımlarında arka arkaya sıralanmıştır. Bu durum, mecmuanın kendine has özelliklerinden biridir. Bu tez ile kaynaklarda bulunmayan şiirlerin tespit edilmesi, şiirlerin Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi yapılmak suretiyle mecmua bilgi bankasına katkı sağlanması ve mecmuaların Türk edebiyatı araştırmaları için öneminin ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is comprised of the transcripted text, the analysis, and the transfer to the MESTAP table of the poem journal registered in the name of Mecmû'a-i Eş'âr and numbered 1492 in Istanbul Archeology Museum Library. Mecmû'a-i Eş'âr is a journal including the poems of the XV-XIXth century poets. In total, there are 451 poems belonging to 106 poets in the journal. It is surmised that the journal was compiled in the XIXth century. The poems in this work are written in 16 different verse forms and they vary in terms of content. In the journal, in addition to poems about traditional subjects of classical Turkish literature, there are poems containing items used in daily life, musical and nautical terms; poems referring to various professionals; couplets and burlesques thought to be taken from 'sehrengiz's; satires and poems containing obscenity. Among these poems, those on the same subject are sorted one after another in some parts of the journal with the discretion of the compiler. This arrangement is one of the characteristic features of the journal. This thesis is aimed at identifying the poems that are not found in the sources, contributing to the journal data bank by classifying the poems according to The Project of Systematic Classification Of Journals (MESTAP) and revealing the importance of journals for Turkish literature research.