İstanbul ili Esenler ilçesinde bir aile sağlığı birimine kayıtlı adölesanlarda internet bağımlılığı ve obezite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 682104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İstanbul ili Esenler ilçesinde bir Aile Sağlığı birimine kayıtlı adölesanlarda internet bağımlılığı ve obezite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi GİRİŞ VE AMAÇ: Covid-19 pandemisi boyunca alıştıkları okul ortamından ayrılıp eve kapanmak zorunda kalan adölesanlar arasında internet kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Günlük hayatımızda artık vazgeçilemez bir parça haline gelen internetin hem eğitim hem de eğlence amacıyla kullanılmasına karşın; aşırı kullanımı pisikopatolojik sorunlar ve obeziteye neden olabilmektedir. Çalışmamızda internet bağımlılığının Esenler'de bir aile hekimliği birimine kayıtlı adölesanlar arasında yaygınlığını tespit etmek, sosyodemografik özellikleri saptamak ve Vücut Kitle İndekslerini hesaplayarak obez veya fazla kilolu kişilerde internet bağımlılığı oranının etkilerini saptamak amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 15/12/2020-15/03/2021 tarihleri arasında İstanbul Esenler Nene Hatun Aile Sağlığı Merkezi 34.17.103 nolu aile hekimliği birimine herhangi bir nedenle başvuran gönüllü adölesanlarda yürütülmüştür. Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve ankete dayalı niteliktedir. Toplam 235 kişi çalışmaya alınmıştır. Yüz yüze görüşme esas alınarak anket doldurulmuş ve katılımcıların VKİ'leri ölçülmüştür. Anket 10-19 yaş arasındaki bireylere sorulan; 20 soruluk sosyodemogrofik veri formu ve 12 soruluk Young İnternet Bağımlılık Testi - Kısa Formu olmak üzere toplam 32 sorudan oluşmaktadır. BULGULAR: Çalışmamızda 10-19 yaş arası 235 adölesana Young İnternet Bağımlılık Testi - Kısa Formu'nu uyguladık. Bu sonuçlara göre katılımcıların %79'u normal internet kullanıcısı (n=185), %15'i riskli internet bağımlısı (n=35) ve %6'sını da (n=15) aldığı yüksek puanlara göre internet bağımlısı olarak bulduk. Problemli internet kullanıcısı ve internet bağımlısı olarak değerlendirdiğimiz adölesanların toplam katılımcılara oranını %21,0 (n=50) olarak saptadık. Kız ve erkek adölesanlar arasında internet bağımlılığı açısından anlamlı bir fark bulamadık. Aynı zamanda kardeş sayısı, ailenin maddi durumu, anne-baba eğitim düzeyi ve anne-baba meslekleri ile katılımcıların internet bağımlılıkları arasında da anlamlı bir ilişki saptanmadı. Yaş grupları incelendiğinde orta adölesan dönem (14-17 yaş) internet bağımlılığına anlamlı olarak daha yatkındı. İnternette günde 5 saat ve üzeri vakit geçirmek ve sigara kullanıcısı olmak ile internet bağımlılık düzeyi arasında pozitif yönde bir istatiksel ilişkiye ulaştık. Ayrıca gece uyku süresinin 3-5 saat arasında olması veya 8 saatten fazla olması ile internet bağımlılığı arasında anlamlı bir birlikteliğe ulaştık. Katılımcılardan interneti sosyal medya veya oyun oynamak için kullananlar ile diğer nedenlerle kullananlar arasında internet bağımlılığı açısından anlamlı bir ilişki vardı. Ayrıca TikTok ve İnstagram kullanan adölesanlar; diğer sosyal medya site/uygulamalarını kullananlar açısından değerlendirildiğinde internet bağımlılığı için istatiksel olarak daha riskliydiler. Çalışmamızda katılımcıların Vücut Kitle İndeksleri ile Young İnternet Bağımlılık Testi - Kısa Formu skorları arasında istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardı. İnternet bağımlılığı olan ya da Problemli İnternet Kullanıcısı olan adölesanların VKİ'leri istatiksel olarak daha yüksekti. Özellikle 85. persantil ile 95. persantil arasında olan fazla kilolu adölesanlar ve VKİ 95. persantil ve üzeri olan obez adölesanlarda internet bağımlılığı oranı daha yüksekti. SONUÇ: Çalışmamızda internet bağımlılığı toplam puanları ile Vücut Kitle İndeksinin 85. persantil ve üzeri olması arasında istatiksel açıdan anlamlı ve pozitif yönlü bir birliktelik saptadık. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İnternet bağımlılığı, obezite, adölesan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Using internet is becoming more and more common among adolescents, especially who have to leave their school and forced to stay at home, without physical activity, during the Covid-19 pandemic. Using internet, has become an indispensable part of our daily routine, although it is used for both education and fun; excessive internet use can cause psychopathological problems and obesity. In our study, it is aimed to determine the prevalence of internet addiction among adolescents registered to a family medicine unit in Esenler, to determine sociodemographic characteristics and to determine the effects of internet addiction rate in obese or overweight adolescents by calculating Body Mass Indexes. MATERIAL AND METHODS: Our study was carried out on voluntary adolescents who applied to the family health center unit 34.17.103 of Istanbul Esenler Nene Hatun Family Health Center between 15/12/2020-15/03/2021 for any reason. Our study is single-centered, cross-sectional, descriptive and questionnaire-based. A total of 235 adolecents were joined in the study. Based on the face-to-face meeting, the questionnaire was filled and the BMIs of the participants were measured. The questionnaire was asked to adolecents between the ages of between 10-19; it consists of 32 questions in total, including a 20-question sociodemographic data form and a 12-question Young Internet Addiction Test-Short Form. RESULTS: In our study, we applied the Young Internet Addiction Test-Short Form to 235 adolescents aged between 10-19. According to these results, we found that 79% of the participants were normal internet users (n=185), 15% were risky internet addicts (n=35) and 6% (n=15) were internet addicts based on their high scores. We found the ratio of adolescents, whom we considered as problematic internet users or internet addicts, to the total participants as 21.0% (n=50). We could not reach a significant difference between female and male adolescents in terms of internet addiction. No significant relationship was found between the internet addiction and number of siblings, the financial status of the family, the occupation of the parents and the education level of the parents. When the age groups were examined, mid adolescence ages (14-17 years) was significantly more prone to internet addiction. We found a statistically positive relationship between problematic internet using and spending 5 hours or more in a day on the internet and being a smoker. In addition, we reached a significant association between internet addiction and sleeping 3-5 hours at night or more than 8 hours. There was a significant correlation in terms of internet addiction between the participants who used the internet for social media or playing games and those who used it for other reasons. When evaluated in terms of users of other social media sites/applications, adolescents who using TikTok and Instagram were statistically more risky for internet addiction. In our study, there was a statistically meaningful relationship between the Body Mass Indexes of the participants and the Young Internet Addiction Test-Short Form scores. Adolescents with internet addiction or Problematic Internet Use had statistically higher BMIs. The percentages of internet addiction was higher especially in overweight adolescents between the 85th percentile and the 95th percentile and in obese adolescents with a BMI of the 95th percentile or above. CONCLUSION: In our study, we found a statistically significant and positive correlation between internet addiction total scores and Body Mass Index being 85th percentile and above. KEYWORDS: Internet addiction, obesity, adolescen