İstanbul ili Esenler ilçesinde bir aile sağlığı birimine kayıtlı adölesanlarda internet bağımlılığının uyku kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ınternet addiction on sleep quality in adolescents who registered to a family health unit in Esenler district of Istanbul
  1. Tez No: 750061
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İnternet bağımlılığı son yıllarda özellikle çocuklar ve gençler arasında hızlı bir yükseliş göstermektedir. Covid pandemisi sürecinde evde zaman geçirmek zorunda kalan bireyler internetle daha fazla uğraş içinde olmuşlardır. Günlük hayatımızın bir vazgeçilmezi olan internet hem eğitim hem sosyalleşme hem de eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Fakat kişiler arasında internetin aşırı kullanımının birtakım psikopatolojik sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir. Bu durum özellikle uyku kalitesinde ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Gençler günlük işlevselliklerini internette geçirdikleri zaman yüzünden kaybetmekte; derslerine yeterince konsantre olamamakta; arkadaşlarıyla sosyal oyunlar oynayamamakta ve daha kalitesiz bir uyku uyumaktadır. Çalışmamızla İstanbul ili Esenler ilçesinde bulunan Nene Hatun Aile Sağlığı Merkezi'ndeki bir aile hekimliği birimine kayıtlı 10-19 yaş ve arası adölesanların internet bağımlılık düzeylerinin ölçülmesi ve bu durumun uyku kalitelerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza 1 Mayıs 2022-1 Ağustos 2022 tarihleri arasında Esenler Nene Hatun Aile Sağlığı Merkezine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden, aile onamları alınmış, 34.17.106 nolu aile hekimliği birimine kayıtlı 10-19 yaş ve arası bireyler dahil edilecektir. 1 Ağustos 2022 tarihinin öncesinde araştırma için hedeflenen örneklem sayısı olan 228 kişiye ulaşılırsa araştırma sonlandırılacaktır. Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve ankete dayalı bir araştırma olarak planlanmıştır. Gönüllülere, araştırmacılar tarafından hazırlanan genel sosyodemografik anket formu, Pittsburgh Uyku Kalite indeksi (PUKİ) ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM: Internet addiction has been on the rise in recent years, especially among children and young people. Individuals who had to spend time at home during the covid pandemic times have been more busy with the internet. The internet, which is an indispensable part of our daily life, is used for education, socialization and entertainment. However, it has been observed that excessive use of the Internet among individuals has some psychopathological consequences. This situation creates serious problems especially in sleep quality. Young people lose their daily functionality because of the time they spend on the Internet; not being able to concentrate enough on their lessons; they cannot play social games with their friends and sleep less well. In our study, it was aimed to measure the internet addiction levels of adolescents between the ages of 10-19 and registered in a family medicine unit in Nene Hatun Family Health Center in Esenler district of Istanbul and to evaluate the effect of this situation on their sleep quality. MATERIALS AND METHODS: Individuals between the ages of 10-19, who applied to Esenler Nene Hatun Family Health Center between May 1, 2022 and August 1, 2022 and agreed to participate in the study, whose family consents were obtained, and who were registered to the family medicine unit no 34.17.106, will be included in our study. If the target sample number of 228 people is reached before August 1, 2022, the research will be terminated. Our study was planned as a single-center, cross-sectional, descriptive and survey-based research. A general sociodemographic questionnaire form prepared by the researchers, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Young Internet Addiction Scale (YIAS) will be applied to the volunteers.