NCA tabanlı katot elektrotlarının çamur bileşiminin elektrokimyasal özelliklere etkisi
The effect of slurry composition of NCA-based cathode electrodes on electrochemical properties
  1. Tez No: 682120
  2. Yazar: ESMA UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Lityum iyon piller; verimli yüksek enerji ve güç yoğunluğuna sahip, hafif tasarımı ve uzun kullanım ömrü olan pillerdir. Bu avantajları sayesinde elektrokimyasal depolama, elektronik cihazlar, askeri uygulamalar, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin depolanması, elektrikli el aletleri, hibrit elektrikli araçlar gibi güç uygulamaları için kullanılmaktadır. Lityum-iyon piller için kullanılan katot malzemelerine alternatif olarak geliştirilen NCA, yüksek çalışma voltajı, yüksek özgül kapasite, çevrimsel ve yapısal kararlılık gibi üstün özelliklere sahip katot materyalidir. Batarya performansı büyük ölçüde bileşenlerine bağlıdır ve düşük maliyetli, çevre dostu işlemlerle üretilen bir batarya elde edilmesi önem kazanmaktadır. PVDF suda çözünemeyen bir bağlayıcıdır. Çözünebilirliğini sağlamak amacıyla N-Metil-2 pirolidon (NMP) gibi organik çözücüler kullanılmaktadır. Fakat bu çözücüler uçucu, yanıcı ve maliyeti yüksek ürünlerdir ve çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Son birkaç yılda, katot ve anot için PVDF'e alternatif yeni suda çözünebilen bağlayıcılar geliştirmek için önemli çaba sarf edilmiştir. Bu tez çalışmasında NCA Sol-Jel yöntemi ile üretilmiştir. PVDF bağlayıcısına alternatif olarak suda çözünebilen LA133-SBR ve CMC-SBR bağlayıcılarının, NCA katot elektrotlarının elektrokimyasal ve yapısal özelliklerine etkisi karşılaştırmalı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Üretilen katot elektrotların karakterizasyonu için X- ışını difraksiyonu, alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu, elementel dağılım spektroskopisi ve noktasal haritalama analizlari kulanılmıştır. Elektrokimyasal analizler için empedans spektroskopisi, çevrimsel voltametri ve galvanostatik şarj/deşarj testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda PVDF içeren NCA bazlı katot elektrotları da dikkate alınmıştır. Karşılaştırmalı çalışma, LA133-SBR ve CMC-SBR su bazlı bağlayıcıların ticari pillerde başarıyla kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Lithium ion batteries; they are efficient batteries with high energy and power density, lightweight design and long life cycle.Thanks to these advantages, it is used for power applications such as electrochemical storage, electronic devices, military applications, storage of energy obtained from renewable energy sources, power tools, hybrid electric vehicles. NCA developed as an alternative to cathode materials for lithium ion batteries have superior properties such as high operating voltage, high specific capacity, cyclic and structural stability. Battery performance is highly dependent on its components and it is important to obtain a battery produced with low cost, environmentally friendly processes. PVDF is a water- insoluble binder which using organic solvents such as N-Methyl-2 pyrrolidone (NMP) for provide its solubility. However these solvents are volatile, flammable and costly products and caused environmental pollution. The last few years, considerable efforts have been made to develop new water-soluble binders for the cathode and anode as an alternative to PVDF. In this thesis study, NCA was produced by sol-gel method. As an alternative to PVDF binder, the effect of water-soluble LA133-SBR and CMC-SBR binders on the electrochemical and structural properties of NCA cathode electrodes was carried out as a comparative study. X-ray diffraction, field emission scanning electron microscopy, elemental distribution spectroscopy and point mapping analyzes were used for the characterization of the produced cathode electrodes. Impedance spectroscopy, cyclic voltammetry and galvanostatic charge / discharge tests were performed for electrochemical analysis. In the results obtained, NCA-based cathode electrodes containing PVDF were also considered. Comparative study showed that LA133-SBR and CMC-SBR water-based binders can be used successfully in commercial batteries.