Üçüncü basamak bir pediatri kliniğinde yatan hastalarda anemi sıklığı ve etiyolojilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anemia frequency and etiology in patients in a third step pediatric clinic
- Tez No: 682128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TÜRKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Anemi, pediatride yaygın bir sorundur ve aneminin değerlendirilmesi tüm pediatrik hastalar için standart bakımın bir parçası olmalıdır. Tedavi edilmezse, çocuklar için önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Çocuklarda anemi etiyoloji sıklığı açısından nutrisyonel anemiler birinci sıradadır. Bu nedenle hastanemizde çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğinde yatan hastaların anemi sıklığını ve anemi etiyolojilerini belirlemek amaçlandı. Yöntem: Çalışma grubunu, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde 01.03.2019-01.03.2020 tarihleri arasında yatan 6 ay-18 yaş arası alınan 1000 hasta oluşturmaktadır. Çocuk yoğun bakım, yenidoğan yoğun bakım ile çocuk hematoloji kliniğinde yatan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların bilgileri retrospektif olarak taranmıştır. Hasta sayısı seçiminde minimum örneklem büyüklüğü 720 olarak belirlenmiştir. Basit rastgele örneklem yöntemiyle kriterleri sağlayan 1000 hastaya ulaşılarak çalışma tamamlanmıştır. Çalışma tipi kesitsel tipte epidemiyolojik çalışma olup , istatistiksel analizler ve hesaplamalar için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır, Anlamlılık için p< 0,05 kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 569'u (%56,9) erkek, 431'i kız cocuğudur (%43,1). Çalışmada anemisi olan hasta sayısı 276 (%27,6) , anemisi olan erkek hasta sayısı 151 (%26,5) , anemisi olan kız çocuklarının sayısı 125 (%29,0) saptandı. Anemi prevelansı süt çocukluğu döneminde %32,3 (124 hasta) bulundu. Demir eksikliği anemisi sayısı 121 (%43,8), kronik hastalık anemisi 42 (%15,2), akut inflamasyon anemisi 41 (%14,9) ve b12 eksikliğine bağlı anemi 31 (%11,2) olarak belirlendi. Anemisi olan hastaların yatış süresinin anemisi olmayanlara göre daha uzun olduğu saptandı. Kronik hastalık anemisi olan hastaların yatış süresinin demir eksikliği anemisi olanlardan yüksek olduğu tespit edildi. Kronik hastalık anemisinde, eritrosit süspansiyonu transfüzyon ihtiyacının demir eksikliği anemisi, akut inflamasyon anemisi ve diğer etiyoloji grubundaki anemilerden fazla olduğu görüldü. Hastaların hastaneye yatış hemoglobini düştükçe, yatış sürelerinin uzadığı tespit edildi. Hastaların süt çocukluğu dönemi ve adolesan dönemde, taburculuk hemoglobininin yatış hemoglobininden istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü. Sonuç: Demir eksikliği anemisi, çocuk hastalıkları kliniğinde yatan hastalarda da en sık anemi etiyolojisidir. Bunun dışında çocuk kliniğinde yatan hastalarda kronik hastalık anemisi, akut inflamasyon anemisi ile nutrisyonel yetersizliğe bağlı b12 eksikliği en sık sebepler arasındadır. Pediatrik hastalarda anemi halen önemli bir sorun olup kısa ve uzun dönem ciddi sonuçlarına rağmen; genelde kolayca önlenebilecek bir neden olması sebebiyle, etiyoloji tespit edilip tedaviye bir an önce başlanmalıdır. Yatış süreleri mümkün olduğunca kısa tutulmalı ve anemiye sebep olacak şekilde invazif işlemler yapılıp yatış süresi uzatılmamalıdır. Kronik hastalık/ eşlik eden hastalığı olan hastalar anamnez ile dikkatlice sorgulanmalı, altta yatan kronik hastalık ve enfeksiyona bağlı anemi de olabileceği gözden kaçırılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Anemia is a common problem in pediatrics and evaluation of anemia should be part of standard care for all pediatric patients. If left untreated, it can cause significant health problems for children. Nutritional anemia ranks first in terms of the etiology of anemia in children. For this reason, it was aimed to determine the frequency and etiology of anemia in patients hospitalized in the pediatric health and diseases clinic in our hospital. Method: The study group consists of 1000 patients aged between 6 months and 18 years who were hospitalized in the Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Pediatrics Clinic between 01.03.2019-01.03.2020. Patients hospitalized in the pediatric intensive care unit, neonatal intensive care unit and pediatric hematology clinic were not included in the study. The data of the patients were reviewed retrospectively. The minimum sample size was determined as 720 in the selection of the number of patients. The study was completed by reaching 1000 patients with the simple random sampling method. The study type is a cross-sectional epidemiological study, and SPSS 22.0 program was used for statistical analyzes and calculations. P< 0.05 was accepted for significance. Results: Of the patients included in the study, 569 (56.9%) were boys and 431 (43.1%) were girls. In the study, the number of patients with anemia was 276 (27.6%), the number of boys with anemia was 151 (26.5%), and the number of girls with anemia was 125 (29.0%). Anemia prevalence was found in 32.3% (124 patients) in infancy. The number of iron deficiency anemia was 121 (43.8%), anemia of chronic disease was 42 (15.2%), anemia of acute inflammation was 41 (14.9%), and anemia due to b12 deficiency was 31 (11.2%). It was determined that patients with anemia had a longer hospital stay than those without anemia. It was determined that the hospitalization period of patients with anemia of chronic disease was higher than those with iron deficiency anemia. In anemia of chronic disease, the need for transfusion of erythrocyte suspension was found to be higher than the anemia of iron deficiency anemia, anemia of acute inflammation, and anemia of other etiologies. It was determined that as the hospitalization hemoglobin of the patients decreased, the length of stay was prolonged. It was observed that the discharge hemoglobin of the patients during infancy and adolescence was statistically significantly lower than the hospitalization hemoglobin. Conclusion: Iron deficiency anemia is the most common etiology of anemia in patients hospitalized in the pediatric clinic. In addition, chronic disease anemia, acute inflammation anemia and b12 deficiency due to nutritional deficiency are among the most common causes in patients hospitalized in the pediatric clinic. Anemia is still an important problem in pediatric patients and despite its serious short and long-term consequences, the etiology should be determined and treatment should be started as soon as possible, since it is an easily preventable cause. Hospitalization times should be kept as short as possible and invasive procedures should not be performed to cause anemia and the hospitalization period should not be extended. Patients with chronic disease/concomitant disease should be carefully questioned with anamnesis, and it should not be overlooked that there may be anemia due to underlying chronic disease and infection.