Danıştay kararları ışığında 4734 ve 4735 sayılı kanun uyarınca verilen ihaleden yasaklama kararları
Decision on the prohibition from tender proceedings, rendered in accordance with the laws numbered 4734 and 4735, in the light of the judgements of the Council of State
  1. Tez No: 682127
  2. Yazar: LEYLA BAKIR AZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR CAN EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu Türk Hukuku'na yakın zamanda giren Kanunlardır. Avrupa Birliği'nin kamu ihalelerine ilişkin direktifleri ile uyumlu bir kamu ihale sistemi kurmaya yönelik bu kanunların yürürlük tarihinden önce kamu ihalelerinin çoğunda uygulanmakta olan 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun uygulama alanı oldukça daralmıştır. Ekonomik kamu düzeninin sağlanması ile doğrudan ilgili olan kamu ihale sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda temel ilkeler belirlenmiştir. Bu temel ilkelerin korunması ve bu kanunlarda öngörülen hükümlere uygun şekilde ihale sürecinin yürütülmesi amacıyla idarelere bir takım yaptırımlar uygulama yetkisi verilmiştir. Bu yaptırımlardan biri olan, idareler tarafından verilen ihalelere katılmaktan yasaklama kararları çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Kamu ihalelerine katılmaktan yasaklamanın hukuki niteliği, bu müessesenin uygulanması sırasında dikkate alınması gereken ilkeler, ihaleden yasaklama kararının sebep unsurunu teşkil eden fiil ve davranışlar ile bu yaptırım karşısında başvurulacak idari ve yargısal yollar ele alınmıştır. Bu hususlar ele alınırken de Danıştay'ın yaklaşımından bahsedilerek yargı kararlarından örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Public Procurement Law numbered 4734 and The Public Procurement Contracts Law numbered 4735 has been introduced in the Turkish Law recently. Before the entry into force of these laws towards the establishment of a public procurement system compatible with the directives of the European Union on the public procurements, the implementation area of the State Procurement Law numbered 2886, applied for the majority of the public procurements, became narrow substantially. Main principles were determined in the Public Procurement Law numbered 4734 for the proper functioning of the public procurement system, directly related with the maintenance of economic public order. In order to protect these main principles and to carry out tender proceedings compatible with the provisions prescribed in these laws, the public administrations are entitled to apply certain sanctions. One of these sanctions, the decisions on the prohibition from the participation in tender proceedings given by the public administrations, are the subject matter of our study. The legal nature of the prohibition from the participation in tender proceedings, the principles required to be taken into attention during the implementation of this prohibition, the acts and conducts constituting the reason of the decision on the prohibition from tender proceedings and the administrative and judicial remedies to be applied against this sanction were discussed. While discussing these issues, the approach of the Council of State was also mentioned and the examples from the judicial decisions were given.