Diyaliz makinalarında transmembran valfinin çalışma etkinliğinin incelenmesi
Examination of transmembran pressure valve operation efficiency in diyaliz machine
  1. Tez No: 68214
  2. Yazar: KAMİL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FERİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmalarımda amaç genelde hemodializ makinalarında TMP Valfi'nin minimum arıza ile uzun ömürlü olmasını temin etmektir. TMP Valfi ters basınç tekniğine göre çalıştığından hastadan çekilen sıvının kontrolü çok önemlidir. Aksi bir durumda valf doğru basınç ürettiğinde hastadan çekilmek istenen sıvının iki katı olarak hastaya dönüşü olur. Bu da hastanın hayatının tehlikeye girdiğini gösterir. Hastaların rahatını sağlamak ve arzu edilen verimi elde etmek için valfin üzerinde yaptığımız değişiklikler defalarca denendi. Halen makinalarda uygulanmaktadır. XX
Özet (Çeviri)
SUMMARY S The aim of this work is to provide long life and minimum failure to TMP valve in hemodiyaliz machines. İt is important to control the liquit that is taken from the patient, due to reuserve pressure operation principle of the TMP valve, if a TMP valve produces a forward pressure there would be an excessive flow of liquit that is puts him/her into fatal risk. In this work, in ordesto obtain safety and required efficieng from the valve, we were examined the operation of the valve for many times. Still, this tecnique is employed real biomedical machines. x